Część studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oburzyła się po informacji o zmianach dot. przeliczania punktów do stypendium rektora. Samorząd studentów opublikował informację o zmianach w trakcie przerwy świątecznej. Jak się okazuje zmiany obowiązywały już wcześniej, ale do tej pory nikt nie poinformował o nich studentów.

REKLAMA

W trakcie przerwy świąteczno-noworocznej na facebookowym profilu Samorządu Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pojawiła się informacja o zmianach w zasadach naliczania punktów do stypendium rektora. Największe kontrowersje wśród komentujących wywołało nieuwzględnienie punktów za organizację wydarzeń popularno-naukowych, czyli aktywności, z której studenci czerpali korzyści właśnie podczas składania wniosków o stypendium.

Studenci wytknęli też samorządowi, że ten bez konsultacji przyjął nowy załącznik z zasadami naliczania punktów. Kolejny zarzut dotyczył daty publikacji. Informacja o zmianach pojawiła się w uczelnianym Biuletynie Informacji Publicznej już jesienią, po rozpoczęciu roku akademickiego. Samorząd nie poinformował wtedy studentów o zmianach.

Nie każdy student codziennie sprawdza BIP, większość liczy, że informacje będą przekazywane w przystępny sposób, np. poprzez uczelniane social media - mówi Natalia Marciniak z Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dodaje, że tego typu działania mogą wpływać na dalszą aktywność studentów. Większość z nas ma pieniądze ze stypendium właśnie dzięki organizacji wydarzeń popularno-naukowych. Bez tego niektórzy mogą stwierdzić, że nie warto angażować się w studenckie życie pozanaukowe.

Zmiany wynikają z ustawy

Jak przekazuje Julia Przybyłowska, przewodnicząca Samorządu Studentów UAM, zmiany w sposobie naliczania punktów za stypendium są wywołane przepisami. To wynika z nowych przepisów ustawy o szkolnictwie. Wiele uczelni już wcześniej się do tego dostosowało. My również musieliśmy to zrobić. Były też prowadzone konsultacje, zapowiadaliśmy je wcześniej, ale pojawiało się na nich zaledwie kilka osób - dodaje.

Studenci mogą otrzymać punkty do stypendium za dodatkowe aktywności związane z działalnością artystyczną, naukową lub sportową na poziomie co najmniej krajowym.

Zawinił brak komunikacji

Studenci podkreślają, że gdyby wcześniej zostali poinformowani o zmianach w przystępny sposób, sytuacja nie byłaby tak napięta zwłaszcza w końcówce 2022 roku podczas świątecznej przerwy. Jak mówi Natalia Marciniak z Niezależnego Zrzeszenia Studentów, poinformowanie studentów równo z wdrożeniem decyzji mogłoby pomóc im w planowaniu aktywności. Dzięki temu moglibyśmy zaplanować inaczej to co robimy, a tak pozostaje uczucie straconego semestru, ponieważ wydarzenia zorganizowane do tej pory nie są wliczane, przez co niektórzy mogą czuć niedosyt lub rozczarowanie w zamian za wkład włożony w organizację.

Samorząd studentów zaznacza z kolei, że informacja o zmianach nie została opublikowana szerzej w social mediach przez czynnik ludzki. Bijemy się w pierś. Po prostu przerosło nas sporo spraw. Wszystko działo się bardzo szybko po naszej stronie i po stronie studentów. Mogliśmy opublikować informację o zmianach wcześniej, ale po prostu wszystko działo się tak szybko i było tego tak dużo, że nie zrobiliśmy tego.

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza co roku mogą ubiegać się o stypendium rektora. Otrzymują je osoby wyróżniające się wysoką średnią ocen oraz aktywnością dodatkową, która jest oceniania według specjalnego przelicznika.