Pomnik - "znak wód wielkich" ma stanąć w Poznaniu. Chodzi o przypomnienie mieszkańcom i turystom, jak wysokie poziomy wód występowały w Warcie i jak dużym zagrożeniem były dla miasta.
Z inicjatywą stworzenia monumentu wystąpił Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Poznaniu.
Pomnik-instalacja ma stanąć na prawym brzegu Warty powyżej mostu Bolesława Chrobrego. W jednym miejscu wyeksponowane zostaną informacje o datach i poziomach wody. Ma to przypominać o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z powodzią.
Projekt jest ewenementem w Polsce - podkreślają jego inicjatorzy. Poznań mógłby w ten sposób wskazać na swoje silne związki - także te tragiczne z rzeką Wartą.
Pierwotna koncepcja osadzenia okazałej łaty wodowskazowej przy moście bp. Jordana na Ostrowie Tumskim (na Cybinie), została przekształcona w koncepcję konkursu na przemawiający do wyobraźni znak wód wielkich (świadectwo powodzi), upamiętniający i unaoczniający poziomy tych ekstremalnych zjawisk, wielokrotnie w przeszłości tragicznych dla miasta.
Zarząd Oddziału SITWM w Poznaniu wskazywał, że taka informacja o największych powodziach umieszczona w pobliżu Warty, powinna być na co dzień dobrze widoczna zarówno dla mieszkańców Poznania, dla turystów, ale także władz lokalnych i decydentów.
W ramach tej inicjatywy w 2013 roku ogłoszono konkurs na pokazanie historii skutków żywiołu. Uczestniczyli w nim studenci Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Komisja konkursowa, która pracowała po kierunkiem Andrzeja Nowaka - ówczesnego głównego architekta Poznania, wyłoniła trzy najlepsze opracowania. Jako możliwą do realizacji wybrano pracę Agnieszki Kasprzak i wyróżniono ją II miejscem. Pomnik składa się z układu prostopadłościanów odpowiadających poziomom wielkich powodzi w Poznaniu z miejscami do siedzenia umiejscowiony przy moście bp. Jordana po stronie Środki.
Społeczny komitet, w skład którego wchodzą: Waldemar Cichy, Marcin Pawłowski, Tomasz Kałuża i Cezary Siniecki stara się o doprowadzenie do realizacji tego projektu. Patronatem objął go rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Krzysztof Szoszkiewicz. Po uzgodnieniach z Urzędem Miejskim wybrano inną lokalizację (pierwotna lokalizacja nie została zaaprobowana przez miejskiego konserwatora zabytków) na prawym brzegu Warty powyżej mostu Bolesława Chrobrego.
Dalsze procedury wymagają jednak wielu uzgodnień i decyzji.