Blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje znalazły się w programie Poznań Design Festiwal. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku.

REKLAMA

Dziewiąta edycja Design Festiwalu zawitała do Poznania. Wydarzenie rozpoczęło się 23 września i potrwa do 1 października. Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy oraz goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina przyjrzą się pojęciu dobrostanu.

Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. Sprawdzimy, jak w czasach niepewności rozumieją to pojęcie współcześni projektanci i projektantki i jak bardzo jest nam ono potrzebne w 2022 roku. Jeszcze przed otwarciem festiwalu zapytaliśmy jego współtwórców, czym jest dla nich dobrostan. Odpowiadali, że to: równowaga między "chcę", "muszę" i "mogę"; przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga czy wreszcie moment spokoju, jak wtedy, kiedy patrzy się na morze. Te różnorodne, osobiste definicje pokazują, jak pojemne jest to pojęcie
- mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Organizatorzy przygotowali blisko 40 wydarzeń związanych z festiwalem. Wszystkie odbędą się w pięciu blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące.

Nieważne, ile uczestnicy festiwalu wiedzą o designie, czy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę, czy wiedzą już o nim prawie wszystko. Kilkadziesiąt zaplanowanych wydarzeń ma wyzwolić kreatywność i motywować do twórczego działania -
tłumaczy dyrektorka fesitwalu.

W programie znalazły się też wykłady, bloki dyskusyjne oraz wystawy o szeroko rozumianej tematyce dobrostanu. Pracownia Vzory zaprosi na warsztaty tapicerskie, a grupa MIXER - na warsztaty "Ene due rabe zobacz w rzece żabę", które będą skoncentrowane wokół tematu rzeki. Na festiwalu będzie też można wziąć udział w treningu elastyczności psychologicznej. Z kolei na warsztatach w bloku Kids Design najmłodsi stworzą m.in opakowanie-kamień, które może stać się plecakiem lub schowkiem - czytamy w informacji przesłanej przez organizatorów.

Pełen program jest dostępny tu: