3 grudnia 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Adama Słodowego. Znany Pan Złota Rączka przyszedł na świat w Czarnkowie na północy Wielkopolski. W RMF FM przypominamy postać twórcy programu „Zrób to sam” oraz pokazujemy pamiątki po znanym majsterkowiczu.
Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w kamienicy przy ul. Łąkowej. Jego ojciec był urzędnikiem. Po pięciu latach Słodowy przeprowadził się do wybudowanego niedaleko domu. Dziś wspominany jest jako Pan Złota Rączka, najbardziej znany majsterkowicz w Polsce.
W latach 1959-1984 był twórcą programu telewizyjnego pt. "Zrób to sam", w którym pokazywał jak w domowych warunkach zrobić coś z niczego. Program cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci oraz dorosłych. Adam Słodowy wykonywał zabawki oraz urządzenia z drewna, metalu oraz papieru. Był też autorem scenariusza do bajki "Pomysłowy Dobromir" oraz napisał kilkadziesiąt książek o majsterkowaniu. Większość życia spędził w Warszawie. Po śmierci w 2019 roku pamiątki po nim udało się sprowadzić do Czarnkowa, gdzie powstała sala im. Adama Słodowego.
Pamiątki po Adamie Słodowym, wśród których znajdują się jego narzędzia, wynalazki oraz przedmioty codziennego użytku, można zobaczyć w poświęconej mu sali Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie. W kilku gablotach znajdują się takie narzędzia jak młotki, śrubokręty, klucze, ale też wykonane ręcznie zabawki czy popularna strzałeczka, z której korzystał podczas nagrywania swoich programów.
To jest najcenniejszy i najbardziej pożądany artefakt po Adamie Słodowym - mówi Andrzej Piechota, pomysłodawca miejsca poświęconego Panu Złotej Rączce. Mieliśmy pewne trudności w pozyskaniu jej, ale na szczęście się udało.
To Andrzej Piechota wpadł na pomysł upamiętnienia sławnego czarnkowianina. Wszystkie narzędzia udało się pozyskać po pogrzebie Adama Słodowego. Nawiązałem wtedy kontakt z jego żoną, która zgodziła się przekazać nam narzędzia i pamiątki. To jedyne takie miejsce w Polsce - mówi Piechota.
W wycieczce po Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie towarzyszy nam jej dyrektor, Krzysztof Maćkowiak. Uczniowie co roku biorą udział w konkursie na najciekawszy wynalazek - tłumaczy. To jest konkurs dla uczniów, ale zachęcamy, by rodzice trochę im pomagali, by te prace powstawały wspólnie. Każdego roku organizujemy taki konkurs i mamy już pokaźną kolekcję, np. zegary słoneczne, karmniki, makietę instalacji fotowoltaicznej, czy automat do gry w wyścigi - wylicza Maćkowiak.
Ostatnia praca została przygotowana przez ucznia klasy szóstej i podbiła serca nauczycieli i dyrekcji. To automat przypominający grę w wyścigi, ale w wersji analogowej.
Sala, w której znajdują się pamiątki po Adamie Słodowym na co dzień pełni funkcję klasy od zajęć technicznych. Chcemy, by te wszystkie przedmioty przypominały o osobie Adama Słodowego. Zależy nam, by te umiejętności manualne nie zanikały - wyjaśnia dyrektor szkoły.
Na ścianie kamienicy przy ul. Łąkowej, gdzie urodził się Adam Słodowy pod koniec listopada odsłonięto pamiątkową tablicę. Zależy nam, by pamięć o Adamie Słodowym była wiecznie żywa. Niektórzy dalej nie zdają sobie sprawy, że on pochodził właśnie stąd - mówi z zaciekawieniem Andrzej Piechota.
W przyszłym roku w centrum Czarnkowa ma stanąć ławeczka z rzeźbą przedstawiającą Adama Słodowego. To kolejna inicjatywa mieszkańców, chcących upamiętnić postać popularnego majsterkowicza.