Są w Polsce miejsca, w których oglądanie gwiazd i nocnego nieba jest szczególnie proste i przyjemne. Ostoje Ciemnego Nieba to specjalnie przygotowane tereny przeznaczone do samodzielnej obserwacji tego, co daje nam niebo nocą.

REKLAMA

Niewiele potrzeba do obserwacji nieba, a wprawne oko może wypatrzeć nocą nie tylko gwiazdy, ale też planety, gwiazdozbiory oraz galaktyki. W RMF FM odwiedzamy dziś Ostoję Ciemnego Nieba w gminie Sieraków w Wielkopolsce. To miejsce, w których bez przeszkód i ograniczeń można zatopić się w tym, co daje nam nocne niebo.

Zmiana lamp sprzyja tworzeniu ostoi

Ostoje czy też parki ciemnego nieba powstają dzięki pasjonatom astronomii w miejscach, w których nie występują lub ograniczane są zanieczyszczenia światłem. Tak jest np. w gminie Sieraków w Wielkopolsce, gdzie od lat trwają starania o to, by nocne niebo oglądać bez problemów. Jednym z pierwszych kroków jest zmiana lamp ulicznych - mówi Tomasz Zaraś, twórca Ostoi Ciemnego Nieba w gminie Sieraków.

Przeważnie lampy uliczne mają rozproszone światło, które stwarza zanieczyszczenie. Zmiana lamp na takie, które nie rozpraszają światła, a kierują je tam, gdzie trzeba sprawia, że łatwiej o stworzenie ostoi - tłumaczy.

W Ostoi Ciemnego Nieba w gminie Sieraków przez cały rok organizowane są spotkania, podczas których pasjonaci astronomii podziwiają rozgwieżdżone niebo. Co takiego na nim widać? Wszystko zależy od tego, kiedy i o której będziemy spoglądać w niebo. Z początku coś, co wydaje nam się gwiazdą, może okazać się planetą i odwrotnie. Jedno jest pewne. Punktów na niebie nie zabraknie.

Zorza polarna / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Zorza polarna / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Orion / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Księżyc / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Kometa / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Jowisz / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /
Gwiazdy / Tomasz Zaraś/Ostoja Ciemnego Nieba Sieraków /

Mapa i kartka wystarczą, żeby się zakochać

Możemy zobaczyć gwiazdy, planety, księżyc, roje spadających gwiazd, obiekty głębokiego nieba, galaktyki oraz mgławice - wylicza Tomasz Zaraś. Na początek wystarczy mapa nieba i kawałek kartki. Te dwie rzeczy wystarczą, by zakochać się w gwiezdnych obserwacjach - przekonuje nasz rozmówca.

Są oczywiście aplikacje, ale to jest dla osób, które chcą od razu mieć wszystko. Mapka nieba, kartka papieru i szukanie samemu tych punktów. To coś niesamowitego. Można też oczywiście później wyposażyć się w lornetkę, z czasem w teleskop - wyjaśnia Tomasz Zaraś.

Gwiezdna turystyka

Gwiezdna turystyka zyskuje coraz większą popularność. W gminie Sieraków w Wielkopolsce trwają prace nad przystosowaniem specjalnie wyznaczonego terenu do obserwacji gwiazd. W planach są stanowiska, miejsca do zjedzenia posiłku, toalety oraz parking.

Obecnie w Polsce jest 10 miejsc, w których realizowany jest program ochrony ciemnego nieba. To m.in. Izerski Park Ciemnego Nieba, Sopotnia Wielka oraz Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".