Średniowieczna osada została planem zdjęciowym hip-hopowego teledysku. W Biskupinie kręcono klip do utworu promującego wystawę Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Opowiada ona o powstaniu Litwy.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zmieniło się w piątek w plener hiphopowego teledysku! W jednej z części znanego muzeum - tak zwanej Wiosce Piastowskiej - kręcony był teledysk do utworu, który ma promować nową wystawę w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Aktorami zostali sami muzealnicy z Gniezna, a tekst rapuje jeden z pracowników straży muzealnej, który po godzinach w twórczy sposób spędza czas wolny.
Kiedy zacząłem pracę, dyrekcja i dział promocji zorientowali się, że udzielam się artystycznie. Spytali, czy nie chciałbym nagrać utworu do wystawy. Zaprosiłem do tego mojego serdecznego kolegę. Chciałem pokazać to z różnych stron - mówi Tomasz Perek, pracownik straży muzealnej i raper występujący w teledysku.
Nasze historie są tak naprawdę bardzo podobne. Można jednak powiedzieć, że u Litwinów wszystko działo się o te 200 lat później - wyjaśnia Jakub Pera z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, który w teledysku wciela się w rolę jednego z chłopów. W utworze można usłyszeć też litewskie głosy, ponieważ refren dograli artyści właśnie z Litwy - dodaje.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Teledysk ma za kilka tygodni ukazać się na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
W piątek 5 kwietnia kręcono ostatnie zdjęcia do teledysku. Planem zdjęciowym była Wioska Piastowska w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego muzeum możemy realizować dziś ten teledysk tu w Biskupinie - mówi Jakub Pera z działu promocji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Ujęcia kręcono między innymi w pobliżu wczesnośredniowiecznych drewnianych chat, w okolicach jeziora oraz w zagrodzie zwierzęcej.
Resztę mamy już praktycznie nagraną. Dziś to już tak naprawdę ostatki i dalej będziemy czekać na finalny efekt - mówi Pera.
Do września tego roku można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego wystawę "Początki Litwy", która opowiada o powstaniu naszego północno-wschodniego sąsiada. Mamy kilka podobieństw. Oni też oczywiście przyjęli chrzest. Też walczyli z zakonem krzyżackim. Porównujemy też pierwsze stolice Polski i Litwy - tłumaczy Marta Siłakowska z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Wystawa jest podzielona na trzy części, na których można podziwiać eksponaty z epoki, grafiki oraz poznać teksty pisane.