W Wielkopolsce strażacy interweniowali do tej pory kilkadziesiąt razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Odolanów, gdzie rzeka Barycz przekroczyła stan alarmowy. Strażacy wzmacniają tam wały przeciwpowodziowe i wydają mieszkańcom worki z piaskiem.
Mimo ciągle padającego deszczu w Odolanowie nie ma podtopień, a strażacy skupiają się na działaniach zapobiegawczych.
Walka z żywiołem trwa od blisko miesiąca. 16 sierpnia spadł deszcz, po którym woda w Baryczy nie opadała. Teraz jej poziom wynosi blisko 130 centymetrów, ale według prognoz hydrologicznych po intensywnych opadach może być nawet dwa razy wyższy.
Czas pokaże, czy wały to wytrzymają - mówił reporterowi RMF FM Beniaminowi Piłatowi burmistrz Odolanowa Marcin Szorski. Przedwczoraj wzmocniliśmy wały ponad tysiącem worków. Wczoraj z pomocą OSP z całej gminy trwało zabezpieczanie ulicy Bartosza, Śródmieścia i os. Wojska Polskiego. To są miejsca, które w razie przerwania wału głównego, mogą zostać zalane.
W Wielkopolsce obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia o intensywnym deszczu dla 20 powiatów i 3 stopnia dla powiatu kępińskiego.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk uczestniczyła w odprawie ze służbami, którą w piątek rano w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu prowadził premier Donald Tuska.
Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna w Wielkopolsce w chwili obecnej stanowi mniejsze zagrożenie niż w pozostałych województwach objętych ostrzeżeniami RCB - przekazały służby prasowe wojewody.
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na rzece Barycz w gminie Odolanów, gdzie stan wody wynosi 127 cm.
Na Warcie do zbiornika Jeziorsko poziom wody utrzymuje się w strefie stanów niskich, a na dopływach w strefie stanów średnich. Jak podaje IMiGW na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości stany wody jest w strefie stanów niskich: do ujścia Prosny kilkucentymetrowe wahania, bądź wzrost, dalej stabilne, lokalnie kilkucentymetrowe zmiany.
Obiekty hydrotechniczne, którymi administruje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki retencyjne mają rezerwę powodziową.