Z książek, które miały trafić do utylizacji, w Gminnym Ośrodku Kultury "Sokół" w Czerwonaku (woj. wielkopolskie) stworzono niezwykłą instalację w tamtejszym lokalu wyborczym. Placówka od lat na wybory przygotowuje nietypowe scenerie.
Nietypowy lokal wyborczy znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury "Sokół" w miejscowości Czerwonak (pow. poznański, woj. wielkopolskie).
Jak powiedziała autorka koncepcji wystroju lokalu wyborczego Joanna Synowiec z GOK "Sokół", "z biblioteki otrzymaliśmy dużo książek, które miały trafić do utylizacji". Kartkami okleiliśmy znaczącą część elementów znajdujących się w lokalu. Wchodzący mają wrażenie monochromatyczności wnętrza - to wszystko ma kolor starej książki, szarego papieru. Z papieru mamy też żyrandole. Ptaki origami płyną wraz z opowieścią książki - powiedziała Joanna Synowiec.
Jak podkreśliła, aranżacje lokalu wyborczego przygotowywane przy okazji kolejnych wyborów zawsze są pozbawione aluzji, dalekie od świata polityki. Tworzymy świat, który jest poza polityką. Staramy się, by był on piękny, opowiadający pewne historie - powiedziała.
Również ściany lokalu wyborczego wyklejone są kartkami z książek. W powietrzu wisi rower, nad parasolem unosi się krzesło, z lecącej książki wysypują się litery.
Joanna Synowiec przyznała, że pracowników GOK za każdym razem bardzo cieszą pozytywne komentarze osób, które odwiedzają lokal. Przychodzą do nas nawet osoby, które tutaj nie głosują. Są ciekawe, co nowego wymyśliliśmy tym razem - powiedziała.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku w ośrodku kultury w Czerwonaku odbywało się np. w teatralnej garderobie.
Podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2019 roku lokal wyglądał jak bajkowy zakład krawiecki.
Na wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Polsce 26 maja 2019 roku, Gminnym Ośrodku Kultury "Sokół" w Czerwonaku przygotował instalację o tematyce dworca kolejowego.
Z kolei na wybory samorządowe w 2018 roku w lokalu wyborczym w GOK-u "Sokół" można było zobaczyć instalację muzyczną.
Ośrodek kultury w podpoznańskim Czerwonaku w przeszłości przygotowywał również lokal wyborczy wyglądający jak zakład krawiecki, czy plac budowy. W tym ostatnim przypadku stół prezydialny wspierały cegły, a drabiny służyły za kabiny do głosowania.
Wyborcy z Czerwonaka mieli okazję głosować również m.in. w akwarium, na boisku piłkarskim, w lesie, w warsztacie samochodowym, w indiańskiej wiosce i na dworcu kolejowym.
Wyniki exit poll wyborów samorządowych 2024 opublikujemy na rmf24.pl tuż po godzinie 21. Badanie exit poll przeprowadza pracownia Ipsos na zlecenie telewizji Polsat News, TVN24 i TVP Info.
Ipsos przeprowadzi badanie przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi - ankieterzy poproszą osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych w ten sposób danych przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania.
Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji i wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w 6 wybranych miastach Polski - będą to Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów.