Szkoła Podstawowa numer 3 w podpoznańskim Swarzędzu wprowadziła nietypowe, choć idące z duchem czasu rozwiązanie. Nauczyciele i rodzice chcąc rozwiązać problemy uczniów uruchomili szkolny telefon zaufania. Dzieci mogą dzwonić i wysyłać wiadomości, jeśli na przykład doświadczają przemocy lub czują się wykluczone. Ponadto mogą wysyłać dodatkowe anonimowe wiadomości za pomocą Instagrama.
Nietypowe rozwiązanie, które ma pomóc uczniom w rozwiązaniu problemów szkolnych i nie tylko. W Szkole Podstawowej nr 3 w podpoznańskim Swarzędzu uruchomiono szkolny telefon zaufania. Przyjmowane są też anonimowe zgłoszenia przez instagramowy profil szkoły. To rozwiązanie, które powstało po spotkaniach rodziców z uczniami, dotyczących problemów w szkole.
Problemy typu agresja słowna, fizyczna, przepychanki na korytarzu. Chcieliśmy zareagować i to jest właśnie nasz sposób - mówi Sławomir Klapa, przewodniczący rady rodziców.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Uczniowie mogą zgłaszać się z problemami związanymi ze szkołą, domem, rodzicami, rówieśnikami. Mamy dyżury przy telefonie. Ponadto mogą też wysyłać do nas anonimowe pytania za pośrednictwem social mediów, a dokładnie Instagrama - dodaje Aleksandra Jagiełło, terapeutka pedagogiczna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu.
Szkoła już teraz planuje dalsze działania związane z pomocą psychologiczną uczniom. Przygotowujemy specjalną akcję plakatową, w której chcemy pokazać, że nauczyciele i rodzice również mieli problemy, kiedy chodzili do szkół. Rodzice i pedagodzy będą głównymi bohaterami tych plakatów - dodaje Aleksandra Jagiełło, terapeutka pedagogiczna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Swarzędzu.
Już teraz wiemy, że najczęstszym problemem, z jakim mierzą się uczniowie, jest wykluczenie społeczne i chcemy im pomóc - wyjaśnia Sławomir Klapa, przewodniczący rady rodziców.