29 czerwca to święto patronów Poznania - świętych Piotra i Pawła. W związku z tym przygotowano wiele atrakcji i wydarzeń, z których skorzystać będą mogli mieszkańcy miasta. Obchody potrwają do niedzieli i odbędą się w kilku lokalizacjach miasta.

REKLAMA

Rodzinny piknik, koncerty, przechadzki, pokaz filmu "IO", wystawy, występy artystyczne - to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji Imienin Patronów Poznania.

W dniu Imienin Patronów Miasta w czwartek, 29 czerwca zapraszamy wszystkich na plac Kolegiacki na piknik "Święto Miasta z kolegiatą w tle" - zaznaczyła Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Między godz. 12 a 18 poznaniacy będą mogli wysłuchać tam poznańskich legend oraz opowieści o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki.

Przez cały czas trwania pikniku będzie można wziąć udział w archeologicznej grze miejskiej, która dotyczyć będzie historii Kolegiaty św. Marii Magdaleny i tego rejonu miasta. Przez cały dzień wystawiane będą również sztuki teatralne oraz występy kabaretowe.

Na pl. Kolegiackim na najmłodszych czekać będą warsztaty związane z tworzeniem herbu miasta i poznańskich koziołków, a urbaniści miejscy poprzez zabawę tłumaczyć będą jak rozwija się i funkcjonuje miasto.

Pierwszy dzień wydarzenia zakończy pokaz filmu Jerzego Skolimowskiego "IO". Nominowaną do Oscara produkcję będzie można zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 21:30.

Wydarzenia na Śródce i Ostrowie Tumskim

Między 29 czerwca a 2 lipca odbędzie się również szereg wydarzeń na Ostrowie Tumskim oraz poznańskiej Śródce.

To już tradycja, że na terenie Ostrowa Tumskiego i Śródki świętujemy imieniny miasta z lokalną społecznością i stowarzyszeniami. Otwieramy nową wystawę w Galerii Śluza, poświęconą mieszkankom i mieszkańcom. W Bramie Poznania odbywa się kolejna edycja "Rzeki Żywej", a na Trakcie Królewsko-Cesarskim startują wycieczki - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Koncerty i wystawy to główne punkty imprezy, którą zaplanowano w tej części miasta. W sobotę, 1 lipca plac pod muralem na Śródce zmieni się w Targ Śródecki, na którym spotkać będzie można lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników, wytwórców oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury, którzy opowiedzą o historii tego miejsca.