Przy poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza powstanie Fulbright Writer-in-Residence - rezydencja pisarska. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego szkolnictwa.

REKLAMA


Creative writing w polskim ujęciu

Fulbright Writer-in-Residence, która powstaje przy poznańskim uniwersytecie, jest skierowana do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie czy są oni na początku kariery zawodowej, czy są już uznanymi pisarzami. Pierwszy stypendysta ma przyjechać do Poznania w semestrze wiosennym 2025/2026 na prawie 5 miesięcy.

Cała idea rezydencji opiera się o creative writing. W Polsce creative writing jest stosunkowo młody, ale w USA wyjątkowo rozwinięty. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje ponad 350 takich programów. Praktyki, know how, inny styl i kultura pisania - z tego wszystkiego, polscy studenci będą korzystać w kontaktach z danym pisarzem czy pisarką - mówił reporterowi RMF FM dr Krzysztof Hofman z UAM w Poznaniu.

To coś niezwykłego

Oprócz pracy twórczej, pisarze będą prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystyczno-literackiej na kierunku filologia polska i sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta ma wziąć udział również w wykładach otwartych na Festiwalu Fabuły 2026.

Dokonujemy czegoś nowego, niezwykłego. Chcemy przeszczepić pewien sposób myślenia do Polski - dodaje dr Hofman.

Na rzecz promocji literatury

Umowę o powołaniu rezydencji pisarskiej podpisał rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska i dyrektor wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska w poniedziałek, 10 czerwca w Collegium Minus. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Monica Damberg-Ott, zastępca attaché kulturalnego ambasady USA w Polsce, Beata Milewska z sekcji dyplomacji ambasady USA w Polsce, dr Krzysztof Hoffmann i prof. Marcin Jaworski z UAM.

Cieszę się, że UAM będzie miał szanse gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki, którzy nie tylko będą realizować własne zamierzenia artystyczne, ale i wejdą w dialog z naszymi studentami, ze wspólnotą uniwersytecką i z mieszkańcami miasta - powiedziała prof. Bogumiła Kaniewska.

Za koordynacje polsko-amerykańskiej współpracy odpowiada Centrum Afirmacji Literatury. Działa ono na poznańskim uniwersytecie od 1 grudnia 2023 roku i skupia się na rozwoju oraz promocji literatury.