25 października nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Najlepiej będzie widoczne z terenów Azji i obejmie 80 proc. tarczy słonecznej. Zjawisko to będzie można obserwować również w Polsce. Dzięki pracownikom Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza i członkom Astronomicznego Koła Naukowego z Poznania, każdy z nas dostanie możliwość śledzenia wydarzenia.

REKLAMA

W Poznaniu w kulminacyjnym momencie Księżyc zasłoni prawie 37 proc. tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o g. 11.11, maksymalną fazę zaobserwujemy o g. 12.18, a zjawisko zakończy się o g. 13.25.

W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ul. Słonecznej 36 odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego. Zapraszamy wszystkich chętnych w godzinach 11.00-13.30 - mówi Jakub Tokarek z OA.

Pokazy w przypadku niekorzystnej pogody nie odbędą się.

Organizatorzy chcą dać możliwość zobaczenia tego fascynującego wydarzenia każdemu. Dlatego planują transmisję live na profilu FB Obserwatorium. Link zostanie udostępniony tuż przed wydarzeniem. Dzięki temu zaćmienie Słońca będzie można obserwować z każdego zakątka Polski.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jakub Tokarek przypomina, że najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Jeżeli jednak zdecydujemy się robić to samodzielnie, trzeba pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności.

Pod żadnym pozorem nie spoglądamy na tarczę Słońca przez teleskopy lub lornetki, które nie mają odpowiednich filtrów - przestrzega pracownik obserwatorium. Można również obserwować zjawisko przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce może uszkodzić wzrok, dlatego polecamy krótkie sesje obserwacyjne - dodaje Jakub Tokarek.

autor: Aleksandra Krzywonos