11 listopada to szczególna data dla mieszkańców Poznania. Ogromną popularnością tego dnia cieszą się obchody imienin ul. św. Marcin - często nawet większą niż samo Święto Niepodległości. Sprawdzamy dla Was, jak ten dzień będzie wyglądał w stolicy Wielkopolski.

REKLAMA

Obchody 11 listopada 2022 roku będą dla poznaniaków zupełnie inne niż dotychczasowe, a to z kilku powodów. Główną zmianą jest tegoroczna rezygnacja z tradycyjnych obchodów imienin ul. św. Marcin i zastąpienie ich Dniami Świętomarcińskimi. Ulicami miasta nie przejdzie znany już wszystkim mieszkańcom orszak św. Marcina, ale w tym roku zorganizowany zostanie w Poznaniu Marsz Niepodległości. Ponadto zorganizowane zostaną tradycyjne obchody Święta Niepodległości.

W tym roku wyjątkowo Dni Świętomarcińskie

Imieniny Ulicy Święty Marcin staną się w tym roku Dniami Świętomarcińskimi. Zmianę sposobu świętowania urodzin jednej z głównych ulic miasta oraz lokalizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wymusiły przede wszystkim remonty prowadzone w centrum Poznania.

Będzie tradycyjnie - z gęsiną i rogalami, ale też nietypowo, bo w zupełnie innej lokalizacji. Tegoroczne obchody imienin ulicy św. Marcin w Poznaniu odbędą się w kilku lokalizacjach, a to z powodu generalnego remontu głównej ulicy centrum miasta. Dni Świętomarcińskie poznaniacy będą świętować między innymi na dziedzińcu urzędu miasta czy placu Kolegiackim, który będzie głównym punktem obchodów. Ponadto odbędą się one też na dziedzińcu urzędu miasta czy w parku Chopina.

Na poznaniaków przez cały weekend będą czekały liczne atrakcje, m.in. tradycyjny kiermasz, koncerty oraz występy artystyczne. Głównym dniem obchodów będzie oczywiście 11 listopada. Całość realizowana jest pod hasłem "Czyń dobro" i dedykowana w szczególny sposób społeczności ukraińskiej - ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny - czytamy na stronie urzędu miasta.

Remonty jednak nie są takie straszne?

Rozkopana ulica św. Marcin nie przeszkodzi jednak w świętowaniu osobom bezpośrednio związanym z tym miejscem w Poznaniu. Przedsiębiorcy, mieszkańcy oraz miłośnicy głównej ulicy miasta również przygotowali coś dla reszty poznaniaków i osób odwiedzających w ten weekend stolicę Wielkopolski.

Przed Alfami stanie scena, na której wystąpią m.in. Poznań Brass, tenor Voytka Soko-Sokolnicki czy Ksenia Shashysvili. Nie zabraknie także warsztatów dla dorosłych i dzieci - m.in. zajęć ceramicznych, graficznych czy z produkcji świec sojowych. Będzie można również wybrać się na przechadzki z przewodnikami, np. śladami Enigmy. W weekend 11-13 listopada restauratorzy działający przy ul. Św. Marcin zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki i wystawę "Stary Dobry Święty Marcin - sentymentalnie" ukazującą historię i tradycje ulicy wyeksponowaną w biorących udział w akcji lokalach - zapowiadają organizatorzy akcji.

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada to dla nas wszystkich rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i również w Poznaniu przygotowano na ten dzień specjalne obchody. Tegoroczne obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 9:00 w Farze Poznańskiej. Część oficjalna odbędzie się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy Wojska Polskiego 86/90 o godz. 11:00. Tradycyjnie podczas uroczystości będzie miał miejsce wystrzał armatni, a także odbędzie się defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych - zapowiadają urzędnicy.

O godzinie 12:15 udostępniona zostanie część piknikowa. Zaprezentują się w niej m.in. jednostki wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Ponadto na odwiedzających czekać będą system szkolno-treningowy "Śnieżnik", kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 "Twardy" oraz pojazd dalekiego rozpoznania Żmija.

11 listopada w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza z kolei do swoich budynków. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu przy Starym Rynku. Tego dnia warto zobaczyć tam najnowszą wystawę czasową "Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)". Ekspozycja prezentuje losy Wielkopolan, którzy w 1918 roku wzięli udział w zwycięskim Powstaniu.

Ponadto można odwiedzić również Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii "Poznań" (od godz. 11.00 do 16.00) oraz Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (od godz. 10.00 do 15:00).

Kopiec Wolności w Poznaniu

Z okazji Święta Niepodległości udostępniony zostanie dla zwiedzających poznański Kopiec Wolności nad jeziorem Malta. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada między godz. 11:00 a 16:00. Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt stopniowo - informują Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Dzień Niepodległości na sportowo

Bieg Niepodległości RunPoland wraca na poznańskie ulice! Start biegu o godz. 11.11 z ul. Grunwaldzkiej (na wysokości z ul. Śniadeckich). Bieg uzyskał Patronat Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. W ramach tegorocznej edycji odbędą się 11 Mistrzostwa Polski Kobiet na 10 kilometrów. Wśród faworytek upatrujemy Izabeli Paszkiewicz a niespodziankę może sprawić świeżo upieczona Mistrzyni Polski na 5km, Sabina Jarząbek.

Ruch pojazdów na trasie biegu zostanie wstrzymany i będzie wznawiany stopniowo po przebiegnięciu ostatnich zawodników. Utrudnień w ruchu w tym rejonie można spodziewać się w godzinach od 10:00 do 14:00. W tym czasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne na trasie biegu, a ruch tramwajowy i autobusowy zostanie podporządkowany czasowej organizacji ruchu.

Bieg niepodległości wystartuje też w piątek w podpoznańskim Luboniu.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z organizacją biegu Niepodległości, w piątek (11 listopada) od północy do godz. 16:00 ulice Grunwaldzka i Bukowska na odcinku pomiędzy ul. Matejki a ul. Roosevelta zostaną zamknięte dla ruchu tramwajowego i autobusowego - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. W trakcie zawodów zmienionymi trasami będą kursowały linie nr 6, 15 oraz 193.

  • Linia nr 6 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasę od pierwszych kursów do ok. godz. 16:00: MIŁOSTOWO -... - Matyi - Głogowska - Reymonta - Grunwaldzka - BUDZISZYŃSKA/JUNIKOWO.
  • Linia nr 15 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasęod pierwszych kursów do ok. godz. 16:00: POŁABSKA -... - Roosevelta - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Grunwaldzka - JUNIKOWO.
  • Linia nr 193 - będzie miała 11 listopada zmienioną trasę od godz. 10:30 do ok. godz. 16:00: OS. SOBIESKIEGO -... - Bułgarska - Jugosłowiańska - Taczanowskiego - Ściegiennego - Zgoda - GÓRCZYN PKM.