Ślepe ryby, zupa ziemniaczana, polewka z ziemniakami, parzybroda, plyndze, szagówki, szare kluchy, pyry z gzikiem, bambrzok, sałatka ziemniaczana to najpopularniejsze tradycyjne regionalne dania z pyrą w roli głównej. Od pokoleń zajadają się nimi mieszkańcy Poznania i okolic przy rodzinnych stołach, ale także turyści, bowiem wielkopolscy restauratorzy czy koła gospodyń wiejskich również kultywują zwyczaj serwowania ziemniaków w różnych odsłonach.
Tegoroczna edycja regionalnego konkursu "Smak Pyry 2023" tradycyjnie już będzie miała swój finał podczas imprezy plenerowej "Poznańska Pyra" organizowanej 8 października w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Odbędzie wtedy degustacja zgłoszonych dań przez kapitułę konkursową oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - podaje w komunikacie portal Instytut Skrzynki.
Uczestnikami mogą być wielkopolskie koła gospodyń wiejskich, lokale gastronomiczne oraz uczniowie szkół gastronomicznych z regionu.
Tym ostatnim przyznane zostaną także wyróżnienia specjalne: złote, srebrne i brązowe "Pyry w szkole".
Ponadto wszyscy uczestnicy z powiatu poznańskiego walczyć będą o tytuł "Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023 - Smak Pyry".
Jako, że pyra jest "kobietą" a ziemniak "mężczyzną" do udziału zaproszeni są zarówno panie i panów z wielkopolskich Kół Gospodyń Wiejskich - mówi Jan Babczyszyn - Dyrektor Instytutu Skrzynki, organizator wydarzenia.
Aby wziąć udział w konkursie, należy do dnia 6 października br. włącznie przesłać zgłoszenie na adres e-mail kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.smakipowiatupoznanskiego.pl.
W dniu konkursu, tj. 8 października 2023 roku w godz. 10.00 - 12.00 należy dostarczyć produkty gotowe do degustacji do miejsca odbywania się konkursu tj. pałacu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie.
Ogłoszenie wyników nastąpi na scenie głównej w muzeum w godzinach popołudniowych.
Konkurs ma na celu wyłanianie i promocję najlepszych produktów, potraw, napojów regionalnych i tradycyjnych oraz przetworów kulinarnych z terenu powiatu poznańskiego oraz nagradzanie i promowanie ich wytwórców.
Na zwycięzców czekają: Grand Prix w wysokości 500 złotych ufundowane przez organizatora konkursu, Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, zestawy upominków od powiatu poznańskiego oraz Muzeum w Szreniawie.