We wrześniu 1949 roku dwaj astronomowie z Poznania - Jerzy Dobrzycki i Andrzej Kwiek - odkryli planetoidę 1572 Posnania. To pierwsza planetoida odkryta z terenów stolicy Wielkopolski. Z okazji rocznicy dziś w obserwatorium astronomicznym odbędą prawdziwie kosmiczne urodziny.
Z lekkim poślizgiem, bo prawie dwa miesiące od faktycznej rocznicy odkrycia Planetoidy 1572 Posnania [tysiąc pięćset siedemdziesiąt dwa] badacze z Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu zjedzą urodzinowy tort na cześć Jerzego Dobrzyckiego i Andrzeja Kwieka - astronomów, którzy odkryli planetoidę w 1949 roku.
W ramach obchodów “Urodzin planetoidy 1572 Posnania zaplanowaliśmy dwie krótkie prelekcje o planetoidach, warsztaty astronomiczne oraz, przy sprzyjającej pogodzie i braku chmur, obserwacje nieba przez teleskop - zapowiada prof. Agnieszka Kryszczyńska, dyrektorka Obserwatorium. Będzie można również obejrzeć powstawanie modelu planetoidy Posnania na drukarce 3D. Dla najmłodszych gości przewidziany jest konkurs z upominkami - dodaje prof. Kryszczyńska.
Planetoidę odkryli 22 września 1949 roku w Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu, na obecnie już zabytkowym teleskopie Zeiss’a, Jerzy Dobrzycki i Andrzej Kwiek. Na cześć miasta Poznania otrzymała nazwę - Posnania oraz numer katalogowy 1572.
Impreza urodzinowa odbędzie się 18 listopada w Obserwatorium Astronomicznym UAM. Początek o godzinie 17:00.
Do dziś odkryto setki tysięcy planetoid, ale w 1949 roku ta poznańska była właśnie 1572 z kolei, dlatego nadano jej taki numer - wyjaśnia Jakub Tokarek z Obserwatorium Astronomicznego UAM. Poznańska planetoida ma kilkadziesiąt kilometrów średnicy, ale teraz odkrywane są takie, których średnicy wynosi zaledwie kilka kilometrów średnicy. Postęp w odkrywaniu planet jest ogromny - dodaje.