Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu wprowadził tymczasowe ograniczenie odwiedzin pacjentów na oddziale chorób wewnętrznych. Ma to związek z wykryciem pojedynczych przypadków antybiotykoopornych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi).

Placówka poinformowała o wprowadzeniu zakazu wstępu na oddział wobec osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, a także ograniczyła godziny odwiedzin oraz wprowadziła limit jednej osoby przy łóżku chorego.

Dodatkowe ograniczenia dotyczą odwiedzin pacjentów przebywających w izolatkach - wejście na salę możliwe jest maksymalnie na 5 minut, przed wejściem należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy.

Co to jest Klebsiella pneumoniae NDM?

Szpital przypomniał, że Klebsiella pneumoniae NDM to bakterie, które stały się odporne na większość antybiotyków. Rozprzestrzenianie się NDM jest wynikiem częstego stosowania antybiotyków w szpitalach i przez lekarzy rodzinnych.

W większości przypadków bakterie NDM są obecne w jelitach bez powodowania problemów zdrowotnych. Jednak mogą one wywołać zakażenie u osób poddawanych chemioterapii, cewnikowanych do pęcherza moczowego lub leczonych w oddziale intensywnej terapii.

Co, jeśli nastąpi zakażenie NDM?

Bakterie NDM mogą się rozprzestrzeniać w szpitalach i domach opieki przez bezpośredni kontakt z nosicielem tych bakterii. Pacjent z NDM musi być izolowany w osobnej sali lub z innymi pacjentami z NDM.

Może być odwiedzany przez rodzinę i znajomych, pod warunkiem mycia rąk przed i po kontakcie.

Jak podkreślono szpitale, domy opieki i inne placówki nie mogą odmówić ani opóźniać leczenia ze względu na NDM. Każda placówka musi zapewnić bezpieczny pobyt takim pacjentom.