W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszych królów Polski! To Bolesław Chrobry oraz Mieszko II. W Poznaniu zaplanowano wiele wydarzeń, upamiętniających pierwszych polskich władców: koncerty, spektakle i imprezy plenerowe.

Tę ważną rocznicę uczcimy w wyjątkowy sposób, wykorzystując potencjał poznańskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych - zapowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Miasto wsparło lokalne inicjatywy związane z jubileuszowym rokiem. Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania rozstrzygnął konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych, chcących współtworzyć wydarzenia popularyzujące czasy Bolesława Chrobrego i Mieszka II. W planach są np. spektakl Teatru Usta Usta Republika, mural przy ul. Galla Anonima, koncert słowno-muzyczny z cyklu Verba Sacra, a nawet warsztaty o roślinnym dziedzictwie Ostrowa Tumskiego - wylicza wiceprezydent.

Poznań ośrodkiem polskiej państwowości

Poznań to jeden z najważniejszych ośrodków, w których budowała się polska państwowość - mówi prof. Marcin Danielewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak podkreśla cieszy fakt, że Urząd Miasta Poznania i Wydział Archeologii UAM zdają sobie sprawę, jak kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego kraju były koronacja Bolesława Chrobrego z 1025 roku i następnie jego syna Mieszka II. 

Piastowie stając się chrześcijańskimi koronowanymi władcami, wprowadzili ówczesną Polskę do europejskiego kręgu elitarnych rodów dynastycznych. Możemy powiedzieć, że nasz kraj stał się wówczas pełnoprawną częścią wczesnośredniowiecznej Europy. Razem dostrzegamy więc rangę koronacji i samego Poznania jako ideowego centrum domeny piastowskiej w okresie wczesnego średniowiecza. W końcu to właśnie gród na poznańskim Ostrowie Tumskim stał się zgodnie z zapisami "Kroniki wielkopolskiej" miejscem spoczynku pierwszych dwóch królów Polski, a więc Bolesława Chrobrego i Mieszka II, a wcześniej w katedrze pochowano także Mieszka I - dodaje prof. Danielewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Publikacje, medale, pamiątkowe karty

W obchody rocznicowe zaangażowały się nie tylko poznańskie muzea, ale także inne miejskie instytucje. 

Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało tom Kronik Miasta Poznania w całości poświęcony czasom Bolesława Chrobrego, który ukaże się w kwietniu.  

Podczas kwietniowego 17. PKO Poznań Półmaratonu pojawią się akcenty związane z pierwszym koronowanym królem Polski, które obecne będą zarówno w stylistyce medali, jak i w identyfikacji wizualnej biegu.Tradycyjnie w uroczystości rocznicowe włącza się Zarząd Transportu Miejskiego, który wyda w tym roku okolicznościowe karty PEKA nawiązujące do 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski.

Kulminacja obchodów 29 czerwca

Poznańska kulminacja działań artystycznych nastąpi 29 czerwca na Ostrowie Tumskim i Śródce

Pod egidą Poznańskiego Centrum Dziedzictwa odbędzie się koncert z prawykonaniem utworu "1025" Aleksandra Dębicza w katedrze poznańskiej, a zaraz po nim widowisko plenerowe "Bolezlavus" przygotowane przez Fundację Asocjacja 2006.