Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku na pola pod Grunwaldem przyjadą miłośnicy historii, którzy pod okiem naukowców będą szukali pozostałości po największej średniowiecznej bitwie z 1410 roku. Jako, że od kilku miesięcy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ma nową siedzibę, to rozwinięty zostanie kalendarz imprez. Więcej ma być m.in. turniejów rycerskich.

REKLAMA

Rok 2023 na pewno będzie intensywny jeżeli chodzi o działalność Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które od września zeszłego roku ma nową siedzibę, a co za tym idzie, również nową wystawę.

Sądzimy, że już od kwietnia, maja będziemy mieli tutaj prawdziwy najazd turystów, którzy będą chcieli zobaczyć nasze nowe muzeum - mówi dyrektor placówki dr Szymon Drej.

Badania archeologiczne w 2023 roku

Tradycyjnie w sierpniu przeprowadzone zostaną badania pól największej średniowiecznej bitwy z 1410 roku. Miejsce jeszcze nie zostało wyznaczone, ale niewykluczone, że badaniom będzie towarzyszyła konferencja naukowa, na której będzie można podsumować dotychczasowe znaleziska.

Pierwsza edycja badań odbyła się w 2014 roku. Przez pandemię koronawirusa w 2020 i 2021 roku były to tylko symboliczne działania, bez gości z zagranicy. Rok temu ponownie w miejscu bitwy zagościli m.in. detektoryści z Danii.

Nasze badania łączą pasjonatów historii z naukowcami. Członkowie różnych stowarzyszeń wyposażeni w bardzo dobry sprzęt każdego roku odnajdują pozostałości po bitwie m.in. groty strzał i bełty kusz, fragmenty uzbrojenia, ostrogi, okucia średniowiecznych pasów i monety - mówi dyrektor muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Badania mają wyjaśnić, gdzie dokładnie rozegrała się słynna bitwa, w której 15 lipca 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. Mogą przyczynić się też do odnalezienia masowych pochówków. Szacuje się, że w bitwie zginęło co najmniej 8-10 tys. ludzi. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ub. wieku natrafiono tam na kości zaledwie ok. 200 osób. W większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki. Szczątki zostały przeniesione z innych miejsc.

Nowy gmach i więcej starć rycerzy

Dzięki nowemu budynkowi Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w 2023 roku bogatszy będzie kalendarz imprez. W końcu mamy tutaj salę do pełno kontaktowych starć rycerskich i nie będziemy już uzależnieni od pogody - mówi dr Szymon Drej.

Stary budynek muzeum na wzgórzu pomnikowym, który powstał w latach 60-tych w tym roku będzie zaadaptowany na galerię sztuki grunwaldzkiej.