W Szpitalu Miejskim w Olsztynie przeprowadzono pierwsze operacje przy użyciu robota da Vinci. Dyrekcja placówki nie czekała, aż znajdą się pieniądze na zakup takiego specjalistycznego urządzenia. Robot jest wypożyczany, dzięki czemu pacjenci już teraz otrzymują pomoc.
W olsztyńskim szpitalu miejskim przeprowadzono dwie pierwsze operacje urologiczne z wykorzystaniem nowoczesnego robota medycznego da Vinci. Po świętach zaplanowane są kolejne zabiegi, tym razem ginekologiczne.
Jako pierwszych zoperowano mężczyzn w wieku 64 i 68 lat cierpiących na raka prostaty. Już w trzeciej dobie od zabiegu zostali wypuszczeni do domu, a cewniki zostaną zdjęte po pięciu dniach.
To właśnie pokazuję zaletę robota da Vinci. Chirurg prowadząc robota zyskuję ogromną precyzję. Robot niweluje trzęsienie się rąk, co może spotykać szczególnie początkujących lekarzy, którzy mogą się stresować. Pacjent może być spokojny o przebieg operacji, ryzyko błędu jest tutaj minimalne - mów koordynator oddziału urologii i onkologii urologicznej dr Zbigniew Purpurowicz.
Szpital na razie nie ma środków, aby zakupić robota na stałe, więc zawarł umowę z firmą, która wypożycza taki specjalistyczny sprzęt.
Przez najbliższe dwa lata da Vinci będzie na kilka dni w miesiącu instalowany w szpitalu, a co więcej kadra szpitala będzie uczyła się jego obsługi. Na pewno będziemy chcieli w przyszłości pozyskać robota na własność, to jest przyszłość chirurgii - mówi dyrektor szpitala Rafał Laszczak.
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie to pierwsza placówka w województwie, która objęła chirurgią robotyczną pacjentów onkologicznych - ginekologicznych i urologicznych. W styczniu 2024 roku ma zostać otwarte Olsztyńskie Centrum Chirurgii Robotycznej. Zabiegi robotem da Vinci wykonywanie są też w olsztyńskiej poliklinice, zakup robota planuje również szpital wojewódzki.