Polsko-niemiecka jednostka współpracy służb granicznych rozpoczęła działalność z początkiem 2025 roku w Tuplicach (woj. lubuskie). Jest to czwarta tego typu placówka utworzona przez oba państwa.

REKLAMA

Od początku 2025 roku polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci federalni pełnią służbę w placówce w Tuplicach. Po naszej stronie granicy jej obszar jest taki sam jak placówki Straży Granicznej w Tuplicach, natomiast po niemieckiej stronie obejmuje obszar kompetencji Inspekcji Policji Federalnej Forst, do 30 km w głąb Niemiec.

Tworząc takie placówki, pogłębiamy współpracę z partnerami z Niemiec, by skuteczniej zwalczać przestępczość międzynarodową i inne zagrożenia transgraniczne, jak na przykład nielegalna migracja. Służą temu m.in. wspólne patrole i szybsza wymiana informacji - powiedział rzecznik komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG por. Paweł Biskupik.

Szefowie służb granicznych Polski i Niemiec podpisali porozumienie w sprawie utworzenia czwartej tego typu jednostki w listopadzie 2024 roku. Możliwość tworzenia takich placówek reguluje umowa między rządami RP i RFN z 15 maja 2014 r. i porozumienie między komendantem głównym Straży Granicznej a Prezydium Policji Federalnej RFN z 9 lipca 2015 r.

Z okazji uruchomienia Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Współpracy Służb z siedzibą w Placówce SG w Tuplicach na 9 stycznia zaplanowana jest oficjalna uroczystość z przedstawicielami obu państw.

Czwarta tego typu placówka

Polsko-niemieckie placówki współpracy służb stacjonują także w Pomellen niedaleko Szczecina (rejon działania Morskiego Oddziału SG) oraz w Świecku i Ludwigsdorfie, gdzie służbę pełnią funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG i Policji Federalnej Niemiec.

Długość granicy państwowej chronionej przez Nadodrzański Oddział SG z komendą w Krośnie Odrzańskim wynosi 716 km, w tym 278 km z Niemcami i 438 km z Czechami.