Silny wiatr, oblodzenie i opady śniegu - z tymi zjawiskami będą zmagali się mieszkańcy większości Polski przez najbliższych kilka lub kilkanaście godzin. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla niemal całego obszaru kraju ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego lub drugiego stopnia.

REKLAMA

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski, od północy do godz. 16 w piątek, strażacy odnotowali 2738 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu.

Kierzkowski poinformował, że najwięcej interwencji odnotowano w województwach:

  • zachodniopomorskim - 739;
  • wielkopolskim - 436;
  • pomorskim - 290;
  • dolnośląskim - 279;
  • śląskim - 181;
  • kujawsko-pomorskim - 158;
  • lubuskim - 156;
  • łódzkim - 120;
  • mazowieckim - 110.

Do godz. 16:00 w pitek 22 grudnia na terenie kraju odnotowano cznie 2738 zgosze zwizanych z usuwaniem skutkw silnego wiatru, opadw deszczu i niegu. Najwicej zdarze: zachodniopomorskie 739, wielkopolskie 436, pomorskie 290, dolnolskie 279 pic.twitter.com/NInMir2ogb

KGPSPDecember 22, 2023

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał o godz. 18, że w nocy będzie pochmurno, występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza na wschodzie do 1 st. nad morzem. Miejscami może być ślisko.

"Wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem do 100 km/h, a w Sudetach do 130 km/h, powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne" - podał IMGW.

W nocy pochmurno. Opady niegu i deszczu ze niegiem. Temperatura minimalna od -3C na wschodzie do 1C nad morzem. Miejscami lisko. Wiatr do silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem do 100 km/h, a w Sudetach do 130 km/h, powodowa bdzie zamiecie i zawieje niene#IMGW pic.twitter.com/Fm3HKl87ME

IMGWmeteoDecember 22, 2023

Dolnośląskie

Rzecznik PSP st. bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że do jednego z poważniejszych zdarzeń, które zostały wywołane przez silny wiatr, doszło we Wrocławiu przy ul. Kamiennej, przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Tam złamany konar drzewa spadł na samochód osobowy, w którym przebywała starsza kobieta.

Wskutek zdarzenia 83-latka doznała obrażeń biodra oraz kręgosłupa. Poszkodowaną uwolniono spod konaru oraz przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Kobieta została zabrana do szpitala - poinformował rzecznik PSP.

Małopolskie

Silny wiatr dał się we znaki również w Zakopanem. Po dwóch godzinach oczekiwania na poprawę warunków pogodowych, piątkowe zawody mistrzostw Polski w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi zostały odwołane.

O godzinie 15:00 miał rozpocząć się trening ośmiu zgłoszonych do zawodów pań, a potem na skoczni miało pojawić się 47 panów.

Porywy wiatru były jednak na tyle mocne, że próbowano zawody przesunąć o godzinę. Po godz. 16:00 zebrał się skład sędziowski, który ustalił, że godzinę później powinna zostać przeprowadzona obowiązkowa przed konkursem seria próbna.

W międzyczasie jury odwołało start skoczkiń. Punktualnie o godz. 17:00 podobne rozstrzygnięcie zapadło w przypadku rywalizacji mężczyzn.

Podkarpackie

Do groźnego zdarzenia doszło na Podkarpaciu. W Jarosławiu przed południem na idącą kobietę spadł złamany konar. Poszkodowana została zabrana do szpitala - przekazał rzecznik strażaków na Podkarpaciu bryg. Marcin Betleja.

Strażak zaapelował, żeby obserwować prognozę pogody i nie wychodzić z domu. Tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Jeśli musimy wyjść to unikajmy zadrzewionych terenów, bo złamana gałąź lub drzewo może zrobić krzywdę - powiedział bryg. Betleja.

Rzecznik zaznaczył, że na silne, boczne podmuchy wiatru uważać muszą również kierowcy. Nie parkujmy też samochodów pod drzewami ani reklamami wielkopowierzchniowymi - dodał.

W sumie w piątek podkarpaccy strażacy do usuwania skutków silne wiejącego wiatru wyjeżdżali blisko 30 razy. Interwencje polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów leżących na jezdniach i chodnikach.

Pomorskie

Jak przekazał około godz. 17 RMF FM Grzegorz Baran ze spółki Energa Operator, "blisko 17 tys. odbiorców nie ma prądu na terenie oddziału Gdańsk". Na całym obszarze działania spółki jest to ponad 25 tys. odbiorców - dodał.

Mapa z aktualnymi informacjami o lokalizacji awarii i wyłączeń prądu dostępna jest TUTAJ.

W godzinach wieczornych Pomorski Alarm Pogodowy opublikował raport dotyczący siły wiatru w regionie. "Silne porywy wiatru będziemy notować jeszcze do sobotniego wieczora, choć najsilniej powieje do godzin porannych, a z każdą kolejną godziną siła będzie stopniowo maleć" - przekazano.

W związku z sytuacją pogodową na gdańskim lotnisku występują utrudnienia w ruchu samolotów - przekazała przed godz. 18 rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Agnieszka Michajłow.

Jak podała w rozmowie z PAP, z powodu panujących warunków pogodowych samolot linii KLM z Amsterdamu, który planowo miał wylądować w Gdańsku o godz. 17:30, został przekierowany do Warszawy.

Podkreśliła, że występują również opóźnienia w odladzaniu samolotów. Każdy samolot przed startem musi zostać odlodzony. Aktualnym problemem jest to, że przy takiej sile wiatru, odladzarka nie może podjechać do samolotu. Od rana mamy w związku z tym duże opóźnienia - mówiła Agnieszka Michajłow.

Jak wynika z informacji na zamieszczonych na stronie internetowej Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, opóźnienia w lądowaniu odnotowały m.in. samoloty Wizz Air z Malmo, Haugesund i Hamburga oraz samoloty Ryanair z Oslo, Kopenhagi i Alicante.

Wśród samolotów odlatujących z Gdańska opóźnienia w piątek odnotowały m.in. samoloty Wizz Air do Hamburga, Kopenhagi i Stavanger oraz samoloty Ryanair do Wrocławia, Mediolanu i Sztokholmu.

Wielkopolskie

Jak informuje portal Polscy Łowcy Burz, "w gminie Rychwał w woj. wielkopolskim, z dużym prawdopodobieństwem przeszła krótkotrwała trąba powietrzna".

"Zniszczony las, słupy wysokiego napięcia, a przede wszystkim dachy kilku budynków. Zjawisko to towarzyszyło przejściu jednej z wielu dziś superkomórek o niskim wierzchołku (tzw. low-topped supercell)" - podaje portal.

Zachodniopomorskie

Z danych z godz. 18 wynika, że zachodniopomorscy strażacy interweniowali 573 razy w związku z silnym wiatrem - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Nikt nie został poszkodowany.

Najwięcej interwencji strażacy zanotowali w Koszalinie, a także w okolicach Kołobrzegu, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Gryfic i Stargardu. Wyjazdy dotyczą głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi.

W godzinach popołudniowych Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie (ZDiT) poinformował, że przez silny wiatr przewróciła się wiata przystanku autobusowego. "Prosimy o ostrożność w obrębie elementów infrastruktury oraz zieleni. Wiata oczywiście zostanie naprawiona" - podał ZDiT.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed bardzo silnym wiatrem wydał w piątek IMGW. Obejmuje ono powiaty: białogardzki, gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, a także Koszalin i Świnoujście. Wiatr ma tam wiać ze średnią prędkością do 65 km/godz., w porywach do 100 km/godz. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 w sobotę.