W Grudziądzu dwa owczarki belgijskie rzuciły się na 13-latka. Chłopiec zaczął głośno wzywać pomocy, z opresji wybawił go policjant, który po służbie wracał do domu. Dziecko trafiło pod opiekę lekarzy.
Posterunkowy Kamil Choma wracał do domu, kiedy zauważył, że coś dzieje się przy jednej z posesji. Na chodniku stał mężczyzna i nerwowo gestykulował w kierunku jadących pojazdów. Policjant zatrzymał się i usłyszał dziecko wzywające pomocy. Natychmiast zareagował. Widząc, że dwa owczarki belgijskie atakują chłopca, chwycił leżącą w pomieszczeniu drabinę, by odgonić zwierzęta. Psy odbiegły.
13-latek powiedział policjantom, że owczarki chwilę wcześniej pogryzły woreczek z proszkiem do prania, który rozsypał się na podłogę.
Chłopiec chciał posprzątać bałagan, a psy zareagowały tak, jakby ktoś chciał im coś odebrać i zaczęły go podszczypywać, gryźć i drapać po nogach i rękach - relacjonuje rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu Łukasz Kowalczyk.Policjant wyniósł chłopca z domu i przekazał pod opiekę mieszkających obok dziadków - dodał.
Na miejsce wezwano ratowników medycznych i policjantów. Funkcjonariusze nie dopatrzyli się złamania żadnych przepisów, psy były pod należytą opieką. Możemy mówić o nieszczęśliwym wypadku i nerwowym zachowaniu psów, które na co dzień agresywne nie są - dodał Kowalczyk.
Obrażenia 13-latka nie wymagały interwencji chirurgów, ale ze względu na szok, jaki przeszedł chłopiec, został on pod opieką lekarzy.
Komendant Miejski Policji w Grudziądzu kom. Tomasz Manuszewski oraz jego pierwszy zastępca kom. Marcin Wojtczak osobiście pogratulowali posterunkowemu Kamilowi Choma właściwej reakcji i determinacji w działaniu, które przyczyniły się do uratowania dziecka.
Policjanci przypominają, że nigdy nie możemy być pewni, jak zachowają się psy, zwłaszcza gdy przebywają w stadzie.
Co robić w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia?
- Stań, nie uciekaj. Twarz zwróć w stronę psa - żeby się bronić musisz widzieć gdzie cię zaatakuje. Nie patrz psu w oczy.
- Zasłoń się niesionym przez siebie przedmiotem np. plecakiem, tornistrem, teczką, parasolem, kurtką czy inną odzieżą owiniętą wokół ręki.
- Postaraj się nie okazywać strachu, mimo że to trudne.
- Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nie tylko dziecko, ale nawet dorosłego człowieka. Staraj się nie dopuścić do ataku na nogi. Jeżeli upadniesz, to następnym celem może być twoja szyja lub twarz.
- Ustaw się do psa bokiem, stań na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę. Jeżeli pies jest duży i ciężki, pochyl się lekko do przodu, by swoim ciężarem nie przewrócił cię.
- Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.
Wczoraj w małej miejscowości w gminie Barczewo (woj. warmińsko-mazurskie) psy zagryzły 7-latkę.