Silny wiatr i wzrost stan wód - tego dotyczą alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Instytut wydał dla obszaru całej Polski komunikaty w związku z silnym wiatrem, w południowej części kraju synoptycy prognozują roztopy.

REKLAMA

IMGW wydał komunikaty meteorologiczne i hydrologiczne.

Silny wiatr

Komunikat IMGW dotyczący silnego wiatru ma pierwszy stopień - obejmuje on obszar niemal całej Polski. Instytut prognozuje wiatr o średniej prędkości od około 40 km/h do nawet 80 km/h.

Alert obowiązuje do godziny 14 we wschodniej Polsce, do godziny 18 w centralnej części kraju i nawet do godz. 22 na wschodzie.

Najsilniej powieje dziś na Pomorzu - tam wiatr może mieć prędkość nawet 100 km/h, IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Mapę z komunikatami meteorologicznymi IMGW znajdziecie TUTAJ.

Wzrosty stanów wód

Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych drugiego i trzeciego stopnia, a także gwałtowne wzrosty stanów wód - tego dotyczą komunikaty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla południowej i północnej Polski.

Dla powiatów karkonoskiego, lwóweckiego, kłodzkiego, cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia, a w górskich powiatach Małopolski i Podkarpacia - poza jasielskim i krośnieńskim - drugiego stopnia.

W kilkunastu miejscach przekroczone są stany alarmowe - chodzi m.in. o Bystrzycę Dusznicką, Ścinawkę, Ślęzę, Nysę Łużycką czy Widawę. Przekroczenia stanów alarmowych wynoszą od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. W kilkunastu kolejnych punktach dolnośląskie rzeki przekraczają stany ostrzegacze. Na szczęście w części z tych miejsc woda zaczyna systematycznie opadać.

Na Opolszczyźnie jest kilka przekroczeń stanów ostrzegawczych, z kolei w Śląskiem w czterech miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze, a w jednym alarmowy. W Jawiszowicach - to granica Śląska i Małopolski - od wczorajszego południa do dzisiejszego poranka poziom Wisły podniósł się o ponad metr.

Mapa aktualnej sytuacji hydrologicznej w Polsce dostępna jest TUTAJ.

UWAGAAKTUALNE OSTRZEENIA HYDROLOGICZNE #IMGW GWATOWNE WZROSTY STANW WODYWEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANW:OSTRZEGAWCZYCHALARMOWYCHStan alarmowy przekroczony jest na 16 stacjach hydrologicznych a ostrzegawczy na 55.#Hydro #IMGW pic.twitter.com/0aCGwEQikA

IMGWmeteoDecember 24, 2023

Pogoda w pierwszy dzień świąt

Jak przekazuje IMGW, dziś czeka nas duże zachmurzenie, opady deszczu i burze.

"Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na płn. wsch., 10 st. C w centrum, do 12 st. C na południowym zach. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem w porywach do 100 km/h, w górach 120-150km/h" - podaje Instytut.

W dzie zachmurzenie due . Opady deszczu, niewykluczone burzeTemperatura maksymalna od 6C na pn. wsch., 10C w centrum, do 12C na poudniowym zach. Wiatr umiarkowany i do silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem w porywach do 100 km/h, w grach 120-150km/h. pic.twitter.com/dLHDjB6pzq

IMGWmeteoDecember 25, 2023

Warunki biometeorologiczne w Polsce będą niekorzystne

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "warunki biometeorologiczne w Polsce będą niekorzystne".

"Prognozowana pogoda (pochmurno, wilgotno, opady deszczu, porywisty wiatr) będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną, pogarszając także warunki pobytu na terenie otwartym" - przekazuje IMGW.

Warunki biometeorologiczne w Polsce bd niekorzystne. Prognozowana pogoda (pochmurno, wilgotno, opady deszczu, porywisty wiatr) bdzie niekorzystnie wpywaa na nastrj i sprawno psychofizyczn, pogarszajc take warunki pobytu na terenie otwartym. #IMGW #BozeNarodzenie pic.twitter.com/ux9yBKqeSL

IMGWmeteoDecember 25, 2023