Polski Alarm Smogowy opublikował zestawienie smogowych rekordzistów. Z najnowszego rankingu wynika, że najgorsza jakość powietrza jest w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Smog w Polsce. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

W Nowej Rudzie występuje 56 "dni smogowych", najwięcej w Polsce. Druga na podium jest Sucha Beskidzka z 44 "dniami smogowymi". Ostatnie miejsce na niechlubnym podium zajął Nowy Targ (37 dni ze smogiem). Dopuszczalna norma w Unii Europejskiej to 35 "dni smogowych".

Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu stwierdzono w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim.

Biorąc pod uwagę miasta, najwyższe stężenie, wynoszące 600 proc. dopuszczalnej normy, było w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie), a najniższe w województwach: lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim i podlaskim.

Są też pozytywne informacje

Autorzy rankingu przyznali, że widać pozytywne efekty walki ze smogiem w naszym kraju - żadna z analizowanych miejscowości nie przekroczyła dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10. Na wysokim poziomie wciąż pozostają jednak stężenia benzo(a)pirenu - w 64 miejscowościach dopuszczalne wartości były przekroczone, w 11 miastach - ponad czterokrotnie.

Ciekawym przypadkiem poprawy jakości powietrza jest śląska gmina Godów - niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej - w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki smogowych rekordzistów wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję) - zwrócił uwagę rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej, cytowany w informacji.

Ranking powstał na podstawie rocznej oceny jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023. W zestawieniu ujęto wyłącznie te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ.