Michał Sztybel, dotychczasowy zastępca prezydenta Bydgoszczy, został nowym wojewodą kujawsko-pomorskim. O nominacji na to stanowisko 38-letniego szefa struktur PO w Bydgoszczy poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA

MSWiA poinformowało na platformie X (dawny Twitter), że wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański wręczył powołanie na urząd wojewody kujawsko-pomorskiego Michałowi Sztyblowi.

W #MSWiA wiceminister @TSzymanski_ wrczy powoanie na urzd wojewody kujawsko-pomorskiego @MichalSztybel. pic.twitter.com/z3ZnTWZUIJ

MSWiA_GOV_PLDecember 20, 2023

O nowym wojewodzie

Sztybel urodził się 12 sierpnia 1985 roku. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i podyplomowych studiów rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Na stanowisku wojewody kujawsko-pomorskiego zastąpił Mikołaja Bogdanowicza z PiS.

Od 17 listopada 2018 r. Sztybel był zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Odpowiadał mi.in. za: inwestycje, zamówienia publiczne, gospodarkę odpadami komunalnymi i fundusze europejskie. Wcześniej, w latach 2015-2016, był doradcą prezydenta miasta Rafała Bruskiego, a 2016 r. - dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miasta Bydgoszczy.

Sztybel od dwóch lat jest szefem struktur Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy.

Na początku swojej drogi politycznej był członkiem młodzieżówki Unii Wolności, a później asystentem posła Tomasza Markowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jako student był doradcą wojewody kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Hoffmana z PiS. W trakcie sprawowania mandatu radnego był członkiem klubu PiS, a 2011 r. wstąpił do PO.

Jaką funkcję pełni wojewoda?

Wojewodę powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Obecnie ministrem spraw wewnętrznych i administracji jest Marcin Kierwiński.

Jak czytamy w ustawie z 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, sprawuje on nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego i ich związków na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Wojewoda wykonuje zadania przy pomocy urzędu wojewódzkiego oraz organów rządowej administracji zespolonej w województwie.