Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na Mazowszu i Pomorzu dziewięć osób podejrzewanych o fikcyjny obrót tłuszczami. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego od 1 stycznia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r.
Grupa miała wystawić faktury VAT na ponad 63 mln zł.
Osoby, które miały działać w grupie przestępczej pozorującej handel olejem spożywczym i technicznym oraz śrutą sojową zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
9 maja zatrzymano 8 osób. Dziewiątą osobę zatrzymano w środę 17 maja.
Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego od 1 stycznia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r.
"Podmioty gospodarcze funkcjonujące w ramach grupy przestępczej wystawiały puste faktury VAT, które następnie stanowiły podstawę do rozliczeń w urzędach skarbowych i usiłowania uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 11 mln zł" - podał zespół prasowy CBA.
Jak wyjaśniono, fałszywe dokumenty wprowadzano do łańcucha tzw. karuzeli podatkowej, wykorzystano "znikających podatników" - podmioty gospodarcze tzw. słupy, które po dokonaniu transakcji uległy likwidacji.
Funkcjonariusze CBA ustalili też w śledztwie, że jedna z działających w tej grupie przestępczej firm uzyskała 3,5 mln zł dotacji z Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zatrzymano zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie postawiono im zarzuty.