Naukowcy nie pozostawiają już złudzeń. Po przejściu Covid -19 kilkukrotnie wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym min. autoimmunologicznych. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Tajwanie, na gigantycznej grupie prawie 4 milionów osób.

REKLAMA

888 tysięcy tych, którzy przechorowali i 3 miliony ludzi, którzy nie mieli Covid -19 - taka była grupa badawcza. Wyniki tych badań są jednoznaczne i są nie do podważenia - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - wirusolożka z UMCS w Lublinie.

Badania ujawniły, że osoby, które przeszły Covid -19 mają zwiększone ryzyko pojawienia się różnych chorób autoimmunologicznych takich jak, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu pierwszego czy stwardnienie zanikowe boczne. Ryzyko tych chorób jest średnio trzykrotnie większe, niż u osób, które nie miały kontaktu z tym wirusem - mówi Szuster- Ciesielska.

Dlaczego tak się dzieje?

Kluczowe jest tu znane u wielu wirusów zjawisko mimikry molekularnej. Polega ono na tym, że białko wirusa upodabnia się do pewnych białek z naszego organizmu. W efekcie powstała odpowiedź odpornościowa, która ma być wycelowana w wirusa i rozpoznaje także nasze komórki. Zaczyna je zwalczać jako wrogie.

Wiele wirusów ma taki potencjał i od samego początku podejrzewano o to również SARS Cov-2. Ukazało się wiele prac już od początku pandemii, które dowodziły takiego potencjału autoimmunologicznego wirusa. Teraz badanie real world pokazuje i to na taką skalę potwierdza jednoznacznie, że naukowcy mieli rację w tym względzie - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wirusolożka z UMCS w Lublinie.

Dotąd naukowcy opisali już ponad 200 różnych objawów, które mogą się pojawić, jako konsekwencja przejścia Covid -19. Dotyczy to wielu układów naszego organizmu. M.in. krwionośnego. SARS Cov -2 opisywany jest, jako czynnik zapalno-zakrzepowy, w konsekwencji prowadzący np. do udarów.