Lubelscy kontrterroryści zakończyli czterodniowe szkolenie taktyczno-wysokościowe. Na policyjnych obiektach szkoleniowych oraz nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie "komandosi" przy wykorzystaniu śmigłowca Black Hawk wspólnie z innymi służbami doskonalili umiejętności działania w różnych sytuacjach. Razem z funkcjonariuszami ćwiczył pies ratowniczy Arko.

REKLAMA

Przez kilka ostatnich dni policyjni "komandosi" uczestniczyli w szkoleniu taktyczno-wysokościowym z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane na terenie obiektów szkoleniowych KWP w Lublinie. Udział wzięli w nim nie tylko lubelscy kontrterroryści ( organizatorzy) i funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, ale także kontrterroryści z Radomia oraz przedstawiciele służb współpracujących z Policją: Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Sudeckiej i Wojsk Obrony Terytorialnej - informuje komisarz Anna Kamola z biura prasowego lubelskiej policji.

Przy wykorzystaniu wszechstronnej maszyny, jakim jest Black Hawk, uczestnicy szkolenia trenowali różne techniki desantu z pokładu śmigłowca oraz ewakuacji na pokład statku powietrznego. Tego typu umiejętności wykorzystywane są w różnych sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak działania bojowe, ratownicze, czy sytuacje kryzysowe.

Arko dzielnie ćwiczył razem z profesjonalistami

Jednym z uczestników szkolenia wysokościowego był pies ratowniczy Arko i jego opiekun - ratownik z Grupy Sudeckiej GOPR. Trzyletni czworonożny ratownik o specjalizacji lawinowej i terenowej ćwiczył razem z mundurowymi desant z policyjnego śmigłowca.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Komandosi ćwiczą

Zwierzęta bardzo często biorą udział w akcjach ratowniczych, szczególnie w górskim terenie. Tak wyszkolony pies ratowniczy potrafi zastąpić podczas prowadzonej akcji nawet do 10 ratowników. Dlatego tak bardzo ważne jest doskonalenie umiejętności nie tylko przez samych ratowników, ale również współpracujące z nimi zwierzęta.

Techniki zjazdowe przy różnego rodzaju naturalnych przeszkodach, szturm na obiekty stałe, elementy ratownictwa, jak na przykład ewakuacja osób z terenów zagrożonych, to tylko niektóre z przećwiczonych scenariuszy, które dały możliwość wypracowywania algorytmów postępowania w różnych sytuacjach.