Pracownia Robotyki Operacyjnej, którą wyposażono w nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci otwarta została w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Tym samym, placówka ta dołącza do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.
System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tysięcy złotych. Do tej pory żaden szpital w tym regionie nie dysponował takim urządzeniem.
Robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu, proces gojenia się przebiega szybciej, a pacjent może wrócić do domu niekiedy już w drugiej dobie po zabiegu. Do pełnej sprawności dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia.
W różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej i torakochirurgii oraz laryngologicznych.
Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci odbędą się w czwartek i piątek. Jako pierwszy zabieg w szpitalu wojewódzkim przeprowadzi dr n. med. Jerzy Draus, wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji z użyciem robota da Vinci. Obecnie jest ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.