Czy napoje energetyczne wpływają na zdrowie psychiczne młodych dorosłych? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Badany będzie wpływ napojów energetyzujących i wybranych adaptogenów roślinnych na zdrowie fizyczne i mentalne.
Głównym założeniem badań jest wszechstronna ocena napojów energetyzujących oraz adaptogenów roślinnych, czyli substancji mających zmniejszać skutki stresu, pod kątem ich toksyczności i wpływu na zdrowie.
W tym celu naukowcy wykonają analizę składu pierwiastkowego nie tylko "energetyków", ale też roślin. Dokładniej ich składników adaptogennych, psychostymulujących i nootropowych, czyli mających poprawiać funkcje poznawcze i pozytywnie wpływać na pamięć oraz koncentrację. Badacze przeprowadzą także testy w kierunku oceny toksyczności tych substancji i wzajemnych interakcji między nimi.
Szczegółowa analiza pozwoli na ustalenie, czy komponenty napojów energetyzujących i adaptogenów roślinnych mogą oddziaływać cytotoksycznie, genotoksycznie i mutagennie na komórki, czy (...) wchodzą w interakcje pomiędzy sobą oraz w jaki sposób mogą oddziaływać na układ nerwowy, jak i cały organizm. Ponadto chcemy uzyskać informacje dotyczące stanu psychicznego młodych dorosłych, którzy spożywają napoje energetyzujące oraz określić cechy ich aktywności neurofizjologicznej - powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Medycznego KUL.
Naukowcy Wydziau Medycznego @KUL_Lublin, @JagiellonskiUni, @WUmlub, @pollub_lublin zbadaj wpyw napojw energetyzujcych na zdrowie czowieka: https://t.co/j2KG8MdZAz pic.twitter.com/koSrXQY0tK
KUL_LublinJanuary 12, 2024
Ważnym elementem prac będą badania behawioralne na zwierzętach laboratoryjnych wraz z analizą mikroskopową ich tkanek. Ponadto naukowcy planują ocenić funkcjonowanie psychologiczne w kontekście sprawności poznawczej i ryzyka rozwoju psychopatologii u młodych, również w kontekście ryzyka wystąpienia uzależnień behawioralnych.
Efektem projektu ma być podniesienie świadomości o wpływie popularnych "energetyków" na zdrowie ludzi. Badaniom towarzyszyć będzie także opracowanie materiałów dydaktycznych i informacyjnych, opartych na uzyskanych wynikach, oraz szeroko zakrojona kampania edukacyjna z wykorzystaniem nowoczesnych środków.
Specjaliści będą realizować projekt we współpracy z zespołami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Collegium Medicum UJ i Politechniki Lubelskiej. Kierownikiem merytorycznym projektu został prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski.