Artyści uliczni z całego świata, w tym akrobaci, klowni, cyrkowcy, zaprezentują od czwartku swoje spektakle i pokazy w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów. Będzie można też podziwiać umiejętności highlinerów, którzy będą chodzić po rozpiętych nad głowami przechodniów taśmach.

REKLAMA

W Lublinie zaczyna się dzisiaj (28 lipca) Carnaval Sztukmistrzów. Impreza największym w Polsce festiwalem sztuki cyrkowej, który odbywa się w Lublinie od 2008 roku i przyciąga na ulice Satrego Miasta tłumy turystów podziwiających artystów z całego świata.

Również podczas tegorocznej edycji imprezy będzie można oglądać spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów na lubelskich ulicach i placach.

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że program Carnavalu to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma czerpiąca z cyrku tradycyjnego, balansująca między performancem a teatrem.

Podczas trzynastej edycji imprezy, od czwartku do niedzieli, publiczność będzie mogła podziwiać występy akrobatów klownów, cyrkowców.

Artyści z całego świata

Wystąpi m.in. duet Double Take Cinematic Circus, który pokaże swój spektakl na placu Litewskim. Show akrobatyczne w wydaniu kobiecym zaprezentuje francuski tercet aerialowy z grupy Cie Mesdemoiselles.

Słowacka grupa Street Theatre ze spektaklem Balaton 1982 za pomocą pantomimy i klaunady przeniesie widzów w sentymentalną wakacyjną podróż do czasów socjalizmu, przemierzając ulice Lublina leciwym rowerem wodnym.

Będą też ciekawe duety. Np. ognista argentyńska para Cie Rampante Rococó, która z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych od akrobatyki, przez manipulacje przedmiotami do balansu na kole cyra oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego, informują organizatorzy.

Podczas czterech dni Carnavalu odbędzie się również Urban Highline Festival, czyli najstarszy festiwal highlinerów w Europie odbywający się w przestrzeni miejskiej.

Widzowie będą mogli podziwiać zmagania highlinerów chodzących po rozpiętych nad głowami taśmami przy Trybunale Koronnym, placu Teatralnym, placu Łokietka oraz przy Wieży Trynitarskiej.

Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.