Obrazy Tamary Łempickiej, pastele Witkacego i jedna z największych w Polsce kolekcji globusów - między innymi takie atrakcje szykuje Muzeum Narodowe w Lublinie na sobotnią Noc Muzeów. Wstęp do niektórych miejsc będzie limitowany.

REKLAMA

Atrakcje dostępne na Zamku będą udostępniane bezpłatnie przez sześć godzin - od 18 do północy. Wyjątkiem jest Kaplica Trójcy Świętej, do której ostatnia grupa zwiedzających ma być wpuszczona o godz. 23.

Kaplica jest jednym z miejsc, do których wstęp będzie w tym roku limitowany. Muzeum zdecydowało, że co 20 minut będzie wpuszczać 40-osobową grupę zwiedzających.

Jeżeli chodzi o ekspozycje stałe, nie ma żadnych limitów - mówi Małgorzata Siedlaczek z Muzeum Narodowego w Lublinie. Limity są, jeśli chodzi o wystawę Tamary Łempickiej, to jest nasza perełka, nasz skarb, więc musimy tutaj w sposób szczególny zadbać o to, żeby zabezpieczyć zarówno eksponaty, jak i zwiedzających - dodaje Siedlaczek.

Bezpłatne wejściówki na wystawę obrazów Tamary Łempickiej będą wydawane w kasie, wejściówki do kaplicy bezpośrednio przed tym obiektem. Limitowany ma być także wstęp na donżon, gdzie w ciągu godziny wpuszczanych będzie 160 osób.

W tym roku goście muzeum na Zamku zobaczą także wystawę pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Ten pokaz jest unikatowy, ponieważ w muzeach bardzo rzadko pastele są udostępniane ze względu na specyfikę tej techniki. Warstwa malarska ma tendencje do osypywania się, jest też wrażliwa na działanie promieni słonecznych, stąd też tak rzadko pastele są pokazywane - wyjaśnia Anna Hałata z Muzeum Narodowego.

O godz. 19.30 na Zamku ma się rozpocząć projekcja krótkometrażowych filmów dokumentalnych o eksponatach, które zniknęły z polskich muzeów w czasach II wojny światowej.

Jeszcze szykujemy niespodziankę, jest montowany pokaz broni, począwszy od broni japońskiej. To jest novum, które nie zostało ujęte w naszym programie - dodaje Barbara Oratowska zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Dla najmłodszych przygotowano na Zamku warsztaty plastyczne i zgadywanki oraz zabawki ludowe. Będą dostępne od godz. 18 do 21.

Co poza Zamkiem?

W sobotę za darmo będzie można zwiedzać także lubelskie oddziały Muzeum Narodowego (z wyjątkiem tego w Nałęczowie). Będą one dostępne od godz. 18 do 21.

W tych godzinach po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie będzie można zwiedzać Dworek Wincentego Pola z jedną z największych w kraju kolekcją polskojęzycznych globusów.

Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska) oprócz stałej ekspozycji pokaże też wystawę "Miasto w ruinie" złożoną ze zdjęć Ludwika Hartwiga, który w 1939 r. na zlecenie władz miasta dokumentował zniszczenia po bombardowaniach. W Muzeum Józefa Czechowicza dodatkową atrakcją będzie koncert Łukasza Jemioły (godz. 19 na patio).

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" organizuje o godz. 18, 19 i 20 oprowadzanie kuratorskie po wystawach stałych i czasowej ekspozycji "Kody Pamięci więźniów Zamku Lubelskiego". Będą temu towarzyszyć pokazy filmu o historii gestapowskiego aresztu o historii więzienia na Zamku oraz pokaz filmu "Króliki z Ravensbruck".

Kraśnicki oddział Muzeum Narodowego, czyli Muzeum 24. Pułku Ułanów, będzie czynny w sobotę od godz. 14 do 22. Tu atrakcją będzie historyczny spacer z pochodniami, który rozpocznie się o godz. 19.30. Natomiast o godz. 21 w kinie plenerowym będzie można obejrzeć film o walkach 1 Dywizji Pancernej na frontach II wojny światowej.