​Sukces lubelskich naukowców na wystawie w Genewie. "Otrzymaliśmy nagrodę główną targów, czyli Puchar Tajlandii, za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację oraz złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie" - powiedział prof. Paweł Węgierek, kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć. Naukowcy zmodyfikowali ogniwo fotowoltaiczne w taki sposób, że generuje o 5 procent prądu więcej niż ogniwo standardowe.

REKLAMA

W Genewie odbyła się 48. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków. W wydarzeniu wzięli udział naukowcy z Politechniki Lubelskiej.

"Ma szansę zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki"

Lubelscy naukowcy w trakcie targów w Genewie zaprezentowali wynalazki w zakresie wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych o zwiększonej sprawności.

Otrzymaliśmy nagrodę główną targów, czyli Puchar Tajlandii, za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację oraz złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. Warto podkreślić, że wszystkie wystawiane rozwiązania były pokazywane po raz pierwszy i są gotowe do wprowadzenia na rynek - powiedział prof. Paweł Węgierek.

Jak z kolei dodała mgr Justyna Pastuszak, wynalazek pozwala na zwiększenie efektywności zjawiska fotokonwersji, a w konsekwencji sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których są wykonywane panele fotowoltaiczne, powszechnie stosowane w instalacjach
i elektrowniach PV.

Jak działa wynalazek?

Obecnie istniejące panele mają sprawność na poziomie 20-22 procent. Nasz pomysł polega na tym, że jesteśmy w stanie wykorzystać panele w warunkach gorszego naświetlenia, nawet przy średnim zachmurzeniu - mówi prof. Węgierek. Dotychczas panele w takich warunkach panele przestają produkować prąd.

Naukowcy zmodyfikowali krzem poprzez zbombardowanie go jonami neonu. Zmienia się struktura kryształu, dzięki czemu powstaje dodatkowy poziom energetyczny - tłumaczy doktorantka mgr inż. Justyna Pastuszak.

O targach w Genewie

W targach w Genewie brało udział ponad 800 wystawców z 45 krajów, około 1 000 wynalazków, 5 hal targowych, 30 000 odwiedzających z całego świata.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie to największe na świecie wydarzenie poświęcone wyłącznie wynalazkom. Jest to wydarzenie cykliczne. Wszystkie nowości na targach można pokazać tylko raz. Wystawa objęta jest patronatem m.in. szwajcarskiego rządu federalnego, miasta Genewy oraz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA).