W województwie lubelskim wykryto przypadek wścieklizny u krowy. Jest to 21. zgłoszenie choroby w tym roku, ale pierwszy przypadek krowy w ciągu ostatnich 15 lat. Wojewoda wydał rozporządzenie rozszerzające obszary zagrożone wścieklizną. Obowiązują tam szczepienia kotów.

REKLAMA

W województwie lubelskim wykryto 21. przypadek wścieklizny w tym roku. Tym razem zarażone zwierzę wykryto w powiacie tomaszowskim, była to krowa.

Ognisko choroby odkryto w miejscowości Jurów. W stadzie 50 krów, u jednego z osobników wystąpiły objawy - "ślinotok, agresja, długotrwałe i przeciągłe ryczenie". Niedługo później zwierzę padło. Zbadanie pobranego od krowy materiału potwierdziło obecność wirusa - informuje dr Monika Michałowska, rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Wysoko prawdopodobnym jest, że do zarażenia mógł doprowadzić lis. Jak informuje rzeczniczka prasowa, większość przypadków zgłoszono w listopadzie (10 ognisk) oraz październiku (7 ognisk). Do tej pory chorobę głównie wykrywano u kotów, lisów i jenotów w różnych miejscowościach na południowym wschodzie województwa.

Jak informuje Michałowska, wścieklizna u bydła zdarza się rzadko, a na Lubelszczyźnie nie było takiego przypadku od 15 lat.

Rozszerzenie obszarów zagrożonych

Po ostatnio wykrytych ogniskach choroby wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie o rozszerzeniu obszarów zagrożonych wścieklizną o powiaty: tomaszowski, zamojski, hrubieszowski, krasnostawski i biłgojarski.

W wyznaczonych strefach obowiązuje szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia.

Nieuleczalna i śmiertelna choroba

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną, a jednym z głównych jej nosicieli w Polsce są lisy rude. Do zakażenia może dojść poprzez ugryzienie lub kontakt ze śliną zarażonego zwierzęcia.

Przypominamy, że w Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Weterynarze zalecają także szczepienie kotów, zwłaszcza tych wychodzących na zewnątrz. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie są właśnie szczepienia ochronne.

oprac. Krzysztof Maj