„Mam swoje zdanie na ten temat, ale musimy przeanalizować wszystkie 'za' i 'przeciw'"- ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.
W dn.06.06 na terytoriumprbowao nielegalnie przedosta si z40 os.-m.in. ob.Sudanu,Iranu,Sri Lanki.Grupa 15 os.przekroczya granic uszkadzajc concertin na odcinku #PSGPaska#PSGBiaowiea 12 cudzoziemcw podchodzio pod granic,po przybyciu patroliwycofali si na. pic.twitter.com/VS5CGoW5pq
Straz_GranicznaJune 7, 2022
Dlatego nie chciałbym w żaden sposób jeszcze teraz tego rozstrzygać - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na wyznaczonym terenie przy granicy polsko-białoruskiej po wybudowaniu zapory granicznej. Zgodnie z harmonogramem zapora fizyczna ma zostać ukończona do 30 czerwca tego roku.
Rzeczywiście zapora powinna być ukończona w terminie. Jeżeli będą jakieś przesunięcia, to będą one drobne, na niedużych odcinkach, ale generalnie umowa zostanie wykonana przez wykonawców - powiedział wiceszef MSWiA.
Wąsik podkreślił, że decyzję w sprawie zniesienia bądź utrzymania zakazu przebywania podejmie minister spraw wewnętrznych i administracji po przeanalizowaniu wszystkich faktów. Myślę, że decyzja będzie w niedługim czasie zakomunikowana - zaznaczył.
Pytany o to, czy zapora spełnia już swoją funkcję, zaznaczył, że widać to już po dużym zmniejszeniu parcia na granicę. W szczególności tam, gdzie ta zapora jest już w 100 proc. gotowa, tam w zasadzie nie mamy do czynienia z nielegalną migracją, a przypomnę, że jeszcze dwa, trzy miesiące po budowie zapory oddamy całą perymetrię, czyli elektroniczne zabezpieczenie granicy: czujniki ruchu powiązane z kamerami ruchu, z termowizją, całą elektronikę, cały system, który będzie wspierał działanie straży granicznej. Także wydaje się, że to już odgrywa swoją rolę - ocenił.
Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Do tej pory wykonano ponad 130 kilometrów zapory fizycznej. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała wczoraj, że odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.
Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu wskazano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.