Miejska hodowla kóz, które zjadałyby trawę w mieście, lodowisko czynne latem, ogrody deszczowe - to tylko niektóre ze 179 projektów, które mieszkańcy Lublina zgłosili w ramach IX edycji budżetu obywatelskiego. Większość z nich - 111 - to projekty dzielnicowe.
Na realizację wszystkich pomysłów trzeba by aż 72 mln zł. W najbliższych tygodniach zgłoszenia oceni Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego.
Będziemy sprawdzać formalną poprawność projektów, analizować pomysły mieszkańców i mieszkanek pod kątem m.in. własności terenu, czy możliwości wykonania zaproponowanych zadań w ciągu jednego roku i poprawności założonych kwot - mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w lubelskim Urzędzie Miasta.
Wśród tegorocznych projektów wiele dotyczy inwestycji infrastrukturalnych. Mieszkańcy zgłaszają pomysły remontu dróg, budowy parkingów, oświetlenia, przejść dla pieszych, sieci ścieżek rowerowych, pielęgnacji terenów zielonych i zwiększania ich funkcji rekreacyjnych. Wśród projektów jest pomysł urządzenia wybiegu dla psów, wybudowania dzielnicowej tężni solankowej, założenia ogrodów deszczowych oraz stworzenia na Starym Mieście szlaku turystycznego Lubelskiego Koziołka czyli stylizowanych rzeźb koziołków z brązu.
Wśród projektów wykraczających poza tradycyjnie pojawiające się zadania, znalazły się m.in. mobilne boisko przy SP nr 15, lodowisko czynne od maja do września oraz stworzenie miejskiej hodowli kóz, które zjadałyby trawę w mieście.
Po analizie i ocenie zgłoszonych projektów powstanie lista zadań, które jesienią zostaną poddane pod głosowanie. Po opublikowaniu listy autorzy i autorki będą mieli siedem dni na złożenie formalnego odwołania od oceny.
Głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Podobnie jak w latach poprzednich mieszkańcy będą mogli wybrać dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie.