Piłkarze Widzewa Łódź po ośmiu latach wracają do ekstraklasy. Awans wywalczyli w ostatniej kolejce 1. ligi wygrywając na własnym stadionie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:1.

REKLAMA

W tabeli Widzew zajął drugie miejsce, za Miedzią Legnica, która już wcześniej zapewniła sobie powrót do krajowej elity.

Łodzianie o punkt wyprzedzili Arkę, która przed ostatnią kolejką też miała jeszcze szanse na bezpośrednio awans. Gdynianie pokonali na własnym boisku Sandecję Nowy Sącz 2:1.

22 maja - symboliczna data

Widzew, czterokrotny mistrz Polski, ostatni raz w ekstraklasie występował w 2014 roku. Szanse na utrzymanie stracił wtedy... 22 maja, czyli dokładnie osiem lat temu, po porażce z Podbeskidziem.

Po kolejnym roku - z powodu kłopotów finansowych - również zakończonym degradacją, łodzianie nie przystąpił do drugoligowych rozgrywek. W następnym, już jako nowy podmiot, rozpoczęli grę i odbudowę dawnego blasku od piątego szczebla rozgrywkowego w kraju.

Powrót do ekstraklasy zajął im pięć lat. Awans wywalczyli w ostatniej kolejce, pokonując przy komplecie ok. 18-tysięcznej publiczności pokonując spadkowicza - Podbeskidzie 2:1. Gole na wagę długo oczekiwanego sukcesu strzelili Bartłomiej Pawłowski i Dominik Kun. Kluczowej okazało się trafienie tego drugiego piłkarza, bowiem chwilę wcześniej do wyrównania doprowadził Francuz Mathieu Scalet.

Drużyna z Łodzi, w której składzie są m.in. znani z występów w ekstraklasie Pawłowski, Patryk Lipski, Patryk Stępiński, awans wywalczyła pod wodzą trenera Janusza Niedźwiedzia. Trafił on do klubu trafił latem 2021 po słabym dla Widzewa poprzednim sezonie na zapleczu ekstraklasy.

/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP
/ Grzegorz Michałowski / PAP

Szybki awans Widzewa Łódź

Łodzianie bardzo dobrze spisywali się jesienią, po której byli wiceliderem tabeli. W wiosennej części rozgrywek częściej tracili już punkty i cały czas musieli oglądać się na goniącą ich Arkę Gdynia.

W najnowszej historii Widzewa, najszybciej wydostał się z czwartej ligi, ale zarówno w trzeciej, w drugiej oraz pierwszej lidze spędził po dwa lata.

W tym czasie od drużyny nie odwrócili się kibice, którzy od początku aktywnie uczestniczą w misji odbudowy zasłużonego dla polskiego futbolu klubu. Co rundę biją rekord kupionych karnetów, a mecze na nowym stadionie - niezależnie od poziomu rozgrywek - oglądało regularnie ponad 16 tys. widzów.

Jakie jeszcze zmiany czekają ekstraklasę?

Poza czterema tytułami mistrza kraju (1981-82, 1996-97) Widzew raz sięgnął po Puchar Polski (1985). W tabeli wszech czasów ekstraklasy - z 35 sezonami - zajmuje wysokie, dziewiąte miejsce. W przeszłości w tym klubie występowali m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Józef Młynarczyk, Władysław Żmuda.

W dwustopniowych barażach, które wyłonią trzecią nową drużynę ekstraklasy, zagrają zespoły z miejsc 3-6. W półfinałach - w czwartek - Arka spotka się z Chrobrym Głogów, a Korona Kielce z Odrą Opole. Decydujące spotkanie zaplanowano na 29 maja.

Stomil Olsztyn, Górnik Polkowice i GKS Jastrzębie opuszczają 1. ligę. W ich miejsce awansowały Stal Rzeszów i Chojniczanka Chojnice, a trzecią ekipę wyłonią baraże na podobnych zasadach jak o ekstraklasę.