Para leniwców dwupalczastych z Ogrodu Zoologicznego w Łodzi - Lenka i Chaparro - została rodzicami. Mimo że maluch ma już 9 dni, wciąż nieznana pozostaje jego płeć, bo nieprzerwanie przebywa na brzuchu swojej mamy. Małego leniwca można oglądać w pawilonie "Wydry i mrówkojady".
Leniwiec dwupalczasty urodził się 9 dni temu, ale wciąż nie znamy jego płci, bo praktycznie przez cały czas przyczepiony jest do brzucha swojej mamy. Jego rodzice przyjechali do nas w 2019 roku - Lenka z warszawskiego zoo, a Chaparro ze Stuttgartu; oba leniwce urodziły się w 2018" - powiedziała kierowniczka sekcji hodowlanej w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym Uljana Kałążny.
Jak wyjaśniła, w ogrodach zoologicznych na świecie żyje obecnie 600 leniwców dwupalczastych. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i wpisanym do Europejskiej Księgi Hodowlanej. Leniwce zamieszkują w naturze lasy deszczowe, gdzie dożywają maksymalnie 20 lat.
Co ciekawe, w zoo gdzie nie są narażone na ataki drapieżników, mogą dożyć nawet 40 lat. Ich ulubionym przysmakiem są świeże liście, m.in. klonu czy lipy, ale również świeże i gotowane warzywa i owoce.
Bardzo się cieszymy, bo leniwce w ogrodach zoologicznych nie rozmnażają się często. Dojrzałość osiągają w wieku 3 lat (samice) i 4 lat (samce), ciąża trwa stosunkowo długo, bo 6 miesięcy i zawsze rodzi się tylko jedno młode - dodała Kałążny.
Co ciekawe, mały leniwiec oprócz swojej mamy Lenki ma też "mamę zastępczą". W pawilonie "Wydry i mrówkojady", gdzie mieszkają leniwce, w tej samej wolierze żyje również tamaryna białoczuba - to mniejszy gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowcowatych.
Małpka zawsze była przywiązana, wręcz przyczepiona do Lenki, więc obawialiśmy się, jak zareaguje, gdy urodzi się jej młode, czy nie będzie go atakować. Tymczasem widzimy, że odnosi się do niego z delikatnością, wylizuje dziecko Lenki, jest dla niego bardzo czułą "ciocią" - dodała Kałążny.