Zapiski średniowiecznego mnicha, kanał w kształcie dętki, a może laleczka chucky? Co wybierzesz w Noc Muzeów w Łodzi? Bezpłatne zwiedzanie potrwa w sobotę (18 maja) do godz. 1.00 w nocy.

REKLAMA

Jak przed drukiem kopiowano książki? Skąd wzięła się "Dętka" w Łodzi? Gdzie należy szukać sali kolebkowej?. Odpowiedzi na te pytania usłyszysz w czasie Łódzkiej Nocy Muzeów.

Zejdź pod ziemię, do "Dętki"

Muzeum Kanału "Dętka", część Muzeum Miasta Łodzi, to znajdujący się pod powierzchnią Placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r., pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej i był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji.

"Dętka" jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niego wyjątkową atrakcję turystyczną w skali kraju. Właśnie wraca na listę atrakcji Nocy Muzeów po długiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi i pandemią.

Ten wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.

Uwaga! Nie zdążysz zwiedzić "Dętki" w trakcie Nocy Muzeum? Pamiętaj, że kupując bilet online (10 i 7 zł) na inny dzień niż 18 maja, otrzymasz gwarancję obejrzenia tego wyjątkowego miejsca o wyznaczonej godzinie. Możesz wybrać także weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem w cenie 13 zł i 10 zł (bilet ulgowy).

Muzeum Kanału "Dętka"

Plac Wolności

g. 18.00-24.00. Wejścia dziesięcioosobowych grup co 10-15 minut.

Średniowieczne skryptorium

Najstarsze i najciekawsze starodruki, rękopisy i grafiki oraz mnicha kopiującego starodruk - zobaczysz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Po odwiedzeniu średniowiecznego skryptorium, warto także obejrzeć bogatą kolekcję książek dla dzieci lub wziąć udział w bibliotecznym Retro Party, które odbędzie się w Dziale Zbiorów Audiowizualnych (godz. 18.00-23.00).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

ul. Gdańska 100/102

g. 13.00-23.00

Piękne jak lalki

Zbiór ponad 1000 lalek, z których najstarsza ma ok. 130-150 lat - zobaczysz w Muzeum Lalki w Łodzi. Ta placówka prezentuje również wystawę czasową współczesnych lalek, wykonanych z drutu i gipsu oraz z gliny.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. lalka chucky, lalki w strojach ludowych oraz piękne współczesne lalki.

Muzeum Lalki

Księży Młyn

ul. Przędzalniana 52

g. 17.00-24.00

Pałac Biedermanna po raz pierwszy nocą

Zwiedzaj zespół pałacowo-parkowy Alfreda Biedermanna, wzniesiony przez rodzinę łódzkich przemysłowców, który będzie otwarty po raz pierwszy w czasie Nocy Muzeów. Obejrzysz park, wnętrza pałacu - w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie sala kolebkowa).

Dodatkowo do obejrzenia będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.

Pałac Biedermanna

ul. Franciszkańska 1/5

g. 17.00-24.00

Piękno mundurów policyjnych

Tylko w Muzeum Mundurów Policyjnych Świata obejrzysz umundurowanie policji i żandarmerii z całego świata - w tym 160 mundurów z ponad 70 państw. Zrobisz sobie także pamiątkowe zdjęcia w czapkach i marynarkach.

Muzeum Mundurów Policyjnych Świata

ul. Włókiennicza 5

godz. 18:00-24:00

Więcej informacji o Nocy Muzeów w Łodzi jest na stronie: http://lodz.pl/nocmuzeow.