Tężnia solankowa powstanie przy Stawach Jana w Łodzi. Tak zdecydowali mieszkańcy miasta. Budowa – tej kolejnej atrakcji nie tylko dla łodzian, ale i dla turystów – zakończy się w kwietniu.
Teren rekreacyjny - Stawy Jana - bardzo dobrze znany łodzianom jeszcze przed majowym weekendem wzbogaci się o tężnię solankową. Taki rodzaj wzmacniania zdrowia, relaksu i odpoczynku jest niezwykle popularny w Łodzi. Z tężni już można skorzystać na osiedlach: "Retkinia", "Żubardź" i "Zarzew".
Tężnie solankowe to miejsca, które cieszą dużym zainteresowaniem, i nie będzie przesadą jeśli powiem, że wpisały się w krajobraz miasta - podkreśla dyrektor łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich - Agnieszka Kowalewska-Wójcik. Kolejną tężnię już w najbliższą majówkę będzie można odwiedzić na Chojnach. Obecnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe i przygotowuje się do obioru inwestycji. Na korzystających będą czekały ławki, ławko-leżaki oraz stojaki na rowery - zapewnia Kowalewska-Wójcik.
Po konstrukcji tężni będą pięły się dwie odmiany chmielu. Pnącze w przyszłości ma obrosnąć drewnianą konstrukcję i dodawać jej uroku. Między leżakami zobaczymy trawy ozdobne, czyli rozplenicę japońską - tłumaczy Justyna Krakowiak z ZIM w Łodzi. Trawy obecnie są przycięte do 2 cm, tak by młode pędy miały możliwość wzejść w okresie letnim. Rośliny będą przycinane na wiosnę oraz systematycznie podlewane i nawożone.
Pnącza nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są samowystarczalne. Jedynie woda i słońce pozwolą na ich bujny rozrost.
Do budowy tężni używane są gałązki krzewów tarniny. Po cieniutkich drewienkach spływa solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Następnie, dzięki warunkom atmosferycznym (promieniom słonecznym i podmuchom wiatru), powstaje mgiełka solankowa. Taka para przesączona solą, rozwiewana jest wokół tężni i tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat.
Wartość inwestycji na Stawach Jana, to ponad 980 tys. złotych.