II edycję programu "Zdrowe Życie", pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką zainaugurowała w Skierniewicach szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Miasteczko zdrowia, w którym można poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym, odwiedzi 22 miasta.

REKLAMA

Zdrowie to jedna z najważniejszych w naszym życiu wartości; możemy o nią dbać indywidualnie, ale możemy też instytucjonalnie wspierać tę troskę. Projekt prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy jest ukierunkowany na wsparcie instytucjonalne. Para prezydencka zainicjowała go rok temu, w Warszawie. Tegoroczną, druga edycję także zakończymy w stolicy - podkreśliła Ignaczak-Bandych inaugurując program na rynku w Skierniewicach.

Jak wyjaśniła, dwa główne cele "Zdrowego Życia" to zaoferowanie mieszkańcom miejscowości w całym kraju możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych oraz propagowanie zdrowego trybu życia.

W miejscowościach, w których miasteczko "Zdrowego życia" gościło w ubiegłym roku zainteresowanie badaniami profilaktycznymi bardzo wzrosło. Liczymy na to i w tym roku - miasteczko się rozrasta, w zeszłym roku odwiedziło 11 lokalizacji, w tym będzie ich 22. Dziesiątki tysięcy wykonanych badań, ale też bardzo dużo wiedzy - dodała szefowa Kancelarii Prezydenta.

Nowi partnerzy "Zdrowego Życia"

Przypomniała, że w sobotę obchodzimy Dzień Ziemi, co ma szczególne znaczenie w przypadku dwóch nowych partnerów, którzy dołączyli do projektu w tym roku - Lasów Państwowych i Ligi Ochrony Przyrody.

Miasteczko zdrowia "Zdrowe Życie" to projekt w tym roku ukierunkowany na rodziny. (...) Nigdy jeszcze w miasteczku nie było tylu lekarzy, medyków, ekspertów jak w tym roku, a mamy jeszcze wsparcie wojskowej służby zdrowia, policjantów, straż pożarną, bardzo wiele różnych możliwości. W imieniu pary prezydenckiej zachęcam wszystkich do zdrowego trybu życia - zaznaczyła.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wyjaśnił, że miasteczko będzie podróżowało po całej Polsce, dając możliwość zbadania się i konsultacji z lekarzami i innymi ekspertami. W jego opinii promowanie profilaktyki to inwestycja w sektor ochrony zdrowia.

Najcenniejszą inwestycją jest ta dotycząca profilaktyki, bowiem w długim okresie zwraca się ona w sposób niewyobrażalny. Dlatego cieszy mnie, że projekt jest kontynuowany w wielu miastach na terenie kraju. Chciałbym bardzo gorąco zachęcić, jeśli pojawi się jakikolwiek znak zapytania w konsultacjach z dermatologiem, kardiologiem, pulmonologiem, czy na przeglądzie dentystycznym dla dzieci, prosiłbym o konsultację ze specjalistami w ramach normalnej ścieżki opieki zdrowotnej - bo taki też jest cel tego wydarzenia - podkreślił.

Badania profilaktyczne zwiększają szanse na wyleczenie

Z kolei prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak dodał, że badania profilaktyczne służą przede wszystkim temu, by zyskać pewność, że jesteśmy w dobrej kondycji i naszemu zdrowiu nic nie zagraża. Jeżeli coś się wydarzy, to polska medycyna jest na tak wysokim poziomie, że im szybciej zaczniemy interweniować, tym większa szansa na sukces w leczeniu - zaznaczył.

Prezes zarządu PZU Zdrowie Andrzej Jaworski, który jest jednym z partnerów programu, przypomniał wyniki raportu, z którego wynika, że co 5. Polak nigdy nie robił żadnych badań profilaktycznych. Najczęściej z powodu braku czasu, niedostępności i możliwości znalezienia specjalisty.

Z poprzedniej edycji, gdzie udzielono prawie 35 tys. świadczeń, wyszło jednoznacznie, że prawie 25 proc. uczestników miało podwyższone ciśnienie tętnicze; ok. 22 proc. musieliśmy odesłać na konsultację do kardiologa. Ok. 29 proc. skierowaliśmy na dalsze badania dermatologiczne - podał. Podkreślił też, że w poprzedniej edycji bardzo wielu beneficjentów dziękowało za możliwość skontrolowania zdrowia. Jestem przekonany, że także druga edycja to dopiero początek i dzięki parze prezydenckiej będą kolejne - dodał.

W "białym miasteczku", które stanęło na rynku w Skierniewicach będzie można skorzystać z badań także w niedzielę. Kolejne miejscowości i terminy można znaleźć na www.zdrowezycie.org.pl