Największy słoń indyjski w Europie, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie i gigantyczne krokodyle gawialowe. Na Majówkę skocz do Azji. Łódzkie Orientarium otwiera się dla zwiedzających w piątek (29 kwietnia).
Ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym ZOO ponad 550) - to wszystko można zobaczyć w Łodzi w Orientarium.
Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich - słoniarni - zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie - Alexandra oraz jego młodszego kolegę - Taru. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.
Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne: Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków: Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.
W kolejnej części - oceanicznej - znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki: orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. Jest to królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego: Krakena i jego partnerkę - Penelopę, orangutany sumatrzańskie: Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.
W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym hodowane są zwierzęta, których w żadnym innym ZOO w Polsce nie zobaczymy. W samym budynku Orientarium są to między innymi: krokodyle gawialowe, orangutany sumatrzańskie, jeżozwierze palawańskie, niedźwiedzie malajskie i riny gitarowe.
W strefie oceanicznej znajduje się najdłuższy podwodny tunel. Ma on długość 26 metrów. Orientarium zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie.
Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. W tym czasie powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej.
Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego Ogrodu Zoologicznego. Za wejście zapłacimy 40 złotych (dla osób z aktywną Kartą Łodzianina). Pozostali za bilet zapłacą 70 złotych. Przeanalizowaliśmy ceny innych obiektów w segmencie rozrywki w województwie łódzkim i zdecydowanie możemy powiedzieć, że ZOO nie będzie najdroższą atrakcją w regionie. Dla przykładu, za jeden bilet do Mandorii zapłacimy 100 złotych (zarówno dzieci jak i dorośli). Z podobnymi kosztami musimy się liczyć w Parku Wodnym Suntago - podkreśla Arkadiusz Jaksa, prezes ZOO.
W Orientarium obok nowoczesnych wolier i rzadkich gatunków zwierząt będzie można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji: parku linowego, mini ZOO, placów zabaw czy interaktywnych zabawek.
Dla zwiedzających przygotowano także bogatą ofertę gastronomiczną, między innymi: sushi/ramen, naleśnikarnię, bubble tea czy pizzerię.
Misją ZOO jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanym, często krytycznie zagrożonym wyginięciem, gatunkom zwierząt. Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów - to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody - dodaje prezes ogrodu.
Do nowoczesnego kompleksu dojedziemy komunikacją miejską z każdej części Łodzi. Wraz z otwarciem obiektu zmieniło się kursowanie niektórych linii autobusowych. Uruchomione zostały linie 80A, 80B i 80C, które łączą Orientarium z poszczególnymi rejonami miasta.
Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowiezie nas ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów pod obiekt. Wydłużona została linia Z13 w weekendy. Zmianie uległy także rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie zyskały nową nazwę - ZOO ORIENTARIUM.
Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do ZOO własnym samochodem, jest 5 parkingów:
· Atlas Arena - 560 miejsc
· Aquapark Fala - 180 miejsc
· Parking przy ul. Krakowskiej - 158 miejsc
· Parking przy ul. Krzemienieckiej - 42 miejsca
· Parking przy al. Unii - 360 miejsc
Wszystkie parkingi dla gości indywidualnych zapewniają dojście do obiektu w kwadrans. Pamiętajmy, że nasze ZOO otoczone jest ponad 100-letnim parkiem, a misją naszego ogrodu jest nie tylko ochrona zagrożonych gatunków zwierząt, ale również otaczającej nas przyrody. Dodam, że większość obiektów tego typu w Europie nie oferuje miejsc parkingowych przed wejściem - mówi Arkadiusz Jaksa.
Otwarcie już w piątek (29 kwietnia) o godzinie 9.00. Obiekt będzie czynny codziennie od 9.00 do 18.00.