W klubokawiarni "Fratelli tutti" w Łodzi oglądać można wystawę "Ogrody Libanu. Włókno, tkanina, więź". Prezentuje ona prace z włókna i tkanin 14 polskich artystek, które mają zwrócić uwagę na problemy Libanu, ale także jego piękno i wyjątkowość.

REKLAMA

Na 23 pracach czternaście polskich artystek, rzemieślniczek i konserwatorek tkanin przy pomocy tkanin, włókien, papieru oraz techniki haftu opowiedziało historie współpracujących z Domem Wschodnim wolontariuszy pomagających w Libanie oraz ludzi przybywających z tego kraju do Polski.

Jak zwróciła uwagę kuratorka ekspozycji Magdalena Sontag, w swoich pracach szukały nadziei i piękna pośród trudnych ludzkich historii i zniszczonych miejsc.

Szukały wspólnych punktów dla Libanu i Polski, dla Libańczyków i Polaków. W szczególny sposób - za pośrednictwem włókien - artystki nawiązały do znaczenia współpracy i współdziałania - jedna nić jest słaba, ale jeśli jest ich wiele tworzą wspólnie silną tkaninę - zaznaczyła.

Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Dom Wschodni w Łodzi, celem wystawy jest zwrócenie uwagi na problemy Libanu, ale także na jego piękno i wyjątkowość. Wolontariusze chcą, by ekspozycja była początkiem większego projektu - warsztatów, plenerów i twórczym czasem z dziećmi i młodzieżą w Bejrucie, który pozwoli im odnaleźć radość i marzenia.

Misją Stowarzyszenia Dom Wschodni w Łodzi jest budowa kontaktów między Polakami a Bliskim Wschodem. Jego ideą jest współdziałanie na rzecz jedności chrześcijan, propagowanie tradycji starożytnych Kościołów Wschodnich oraz szerzenie w społeczeństwie postaw z nich wynikających. Obecnie Dom Wschodni obecny jest w Syrii, Libanie, Egipcie i Tunezji.