Nowy hit ekranów nie wymaga dostępu do żadnej platformy streamingowej. Wystarczy, że wejdziecie na stronę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, żeby przeżywać dramaty rodzinne, miłosne uniesienia i oglądać - czasem brutalne - sceny akcji. To wszystko zapewnia serial pt. "Bociany Czarne Online", którego nowy sezon właśnie się zaczyna.

REKLAMA

Natura pisze najlepsze scenariusze - kolejny sezon przygód bocianów czarnych już się rozpoczął. Ten serial na żywo można śledzić dzięki kamerom zamontowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi.

Tegoroczne wydarzenia zapowiadają się niezwykle emocjonująco, a wszystko za sprawą nietypowego początku - na gniazdo jako pierwsza przyleciała samica, co jest dużą niespodzianką.

Zaskakujący początek sezonu

Jak wyjaśnia Hanna Bednarek-Kolasińska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, zaskoczeniem jest fakt, że na gniazdo przyleciała Fermina 4. To odwrócenie zwykłej kolejności, gdyż zazwyczaj pierwszy w gnieździe pojawia się samiec.

Obserwatorzy z zapartym tchem czekają na rozwój wydarzeń i powrót samca, Florentino. Lada chwila bocian powinien przylecieć i powinny już się zacząć harce na gnieździe. Wszyscy tego wyczekujemy - mówi Bednarek-Kolasińska.

Dramatyczne zwroty akcji w poprzednich sezonach

Przygody bocianów czarnych obfitowały dotąd w liczne dramaty i miłosne uniesienia. W poprzednich sezonach obserwatorzy byli świadkami między innymi porwania piskląt przez jastrzębia, heroicznych obron i bolesnych pożegnań.

Mimo to większość historii kończy się szczęśliwie, z młodymi bocianami wzbijającymi się w powietrze na koniec sezonu. Mam nadzieję, że i w tym roku również, jeśli będą złożone jaja, to wylecą piękne, zdrowe ptaki z gniazda na koniec sezonu - dodaje Bednarek-Kolasińska.

Sekrety bocianiej miłości

Interesującym aspektem życia bocianów czarnych jest ich system parowania. Ptaki te, choć w jednym sezonie monogamiczne, mogą zmieniać partnerów w kolejnych latach.

Budują też więcej niż jedno gniazdo, by w razie potrzeby móc się przenieść. To wszystko sprawia, że każdy sezon życia bocianów czarnych jest nieprzewidywalny i fascynujący.

Ochrona i edukacja

Warto przypomnieć, że bocian czarny w Polsce jest pod całkowitą ochroną. Jego populacja, licząca obecnie około 1600 par, na przestrzeni lat znacząco wzrosła.

Dzięki projektowi "Bociany Czarne Online", realizowanemu we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, można nie tylko podziwiać te piękne ptaki, ale także uczyć o potrzebie ich ochrony.

Projekt ten, będący pionierskim w Polsce, pozwala na bliskie spotkania z naturą. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby podziwiać te majestatyczne ptaki.