Międzypokoleniowa wymiana mądrości, troska o lokalną społeczność i chętny do pomocy potwór o nie do końca szlachetnych intencjach - te motywy opowiadań Joanny Guszty dały początek projektowi "Tu i teraz! Miasto Potwór". Z tym pomysłem Teatr Pinokio w Łodzi wyruszył do miejsc o ograniczonym dostępie do sztuki. Oprócz spektaklu pod tym samym tytułem zaproponował seniorom i dzieciom możliwość wspólnego tworzenia w czasie warsztatów plastycznych. Ich efektem jest wystawa dostępna do 10 września we foyer nowej siedziby teatru.
Otwarta wczoraj (25 sierpnia) wystawa to podsumowanie trzymiesięcznego projektu "Tu i teraz! Miasto Potwór", wprowadzającego teatr do miejsc z ograniczonym dostępem do sztuki. Najpierw powstał spektakl inspirowany książkami dla dzieci autorstwa Joanny Guszty, ilustrowanymi przez Przemka Liputa. Jego publicznością byli mieszkańcy łódzkich Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziecka.
Przedstawienie porusza temat zaangażowania w życie lokalnej społeczności, sąsiedzkiej pomocy i wpływu otoczenia na indywidualne poczucie tożsamości - wyjaśnia Marta Magalska, koordynatorka projektu i dodaje, że właśnie na tych zagadnieniach skupiał się również program kontekstowych warsztatów plastycznych, towarzyszących prezentacji spektaklu. Dzięki nim, uczestnicy projektu - seniorzy i dzieci - mogli wyjść z roli widza i stać się twórcami prac.
Artyści i edukatorka Teatru Pinokio odwiedzili Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze w Łodzi, Dom Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień", Dzienny Dom Pobytu "Senior+" przy ulicy Henryka Sienkiewicza 79 i plac zabaw sąsiadujący z siedzibą Teatru Pinokio.
Udało nam się stworzyć przyjazne, bezpieczne warunki, w których uczestnicy, niezależnie od danych z metryki, umacniali się w lokalnym patriotyzmie, a równocześnie poszerzali swoją perspektywę, wspólnie poszukując rozwiązań globalnych problemów i alternatyw dla szkodliwych działań człowieka - wyjaśnia Marta Magalska.
W ten sposób powstało kilkadziesiąt wielkoformatowych prac, a każda z nich składa się z dwóch części. Pierwsza opowiada o Łodzi obecnej, tu i teraz, widzianej oczami wykonawców. Druga zaś, o potencjale Łodzi, o tym, jaką mogłaby być, gdybyśmy nie myśleli o niej w kategoriach: "wspólne" równa się "niczyje".
Części mogą funkcjonować osobno, ale my postanowiliśmy je połączyć, wierząc, że "obecne" i "wymarzone" też da się połączyć, na jednym obrazku, dosłownie i w przenośni - dodaje kuratorka. Stworzone w ciągu kilku godzin prace plastyczne to kroniki roli pełnionej przez nich w małej społeczności, obserwacje problemów, z którymi się spotykają i sugestie dotyczące ich rozwiązań.
Prace powstałe w ramach międzypokoleniowego projektu można oglądać do 10 września od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 we foyer Teatru Pinokio w jego nowej siedzibie przy ulicy Sienkiewicza 75/77 w Łodzi.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Łodzi.