Stary Rynek w Łodzi po woli zamienia się w zieloną ostoję. Betonowa brzydota i niepraktyczność placu zastąpi nowoczesna przestrzeń, w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Przebudowa rynku to jedna z ważniejszych i długo oczekiwanych łódzkich inwestycji.

REKLAMA

Przebudowa łódzkiego Starego Rynku całkowicie zmieni spojrzenie na to miejsce. Miasto nad Łódką wreszcie zyska rynek miejski - turystycznym znaczeniu tego słowa. Zamiast betonowego, odpychającego i zaniedbanego placu, będzie zielone miejsce do odpoczynku w bliskości ulicy Piotrkowskiej.

Inwestycja nabiera tempa, przede wszystkim dlatego, że zakończyły się prace archeologiczne. Wykonawca wywiózł już nadmiar ziemi, a brakujące przestrzenie uzupełnił kruszywem naturalnym.

Ponadto kontynuowane są prace wodno-kanalizacyjne, rozpoczęło się trasowanie kabli elektrycznych - mówi dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich - Agnieszka Kowalewska-Wójcik. Na ukończeniu jest budowa murków żelbetowych okalających zieleńce po stronie północnej i wschodniej.

Jak zmieni się Stary Rynek?

Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane zostaną stopnie. Plac będzie pozbawiany barier architektonicznych i będzie ukształtowany w formie jednolitej płyty nachylonej w kierunku Parku Staromiejskiego.

Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa, a będą to jesiony pensylwańskie i klony.

Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Na rynku zostanie zamontowany automatyczny system nawadniania zieleni.

Obelisk symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, który aktualnie znajduje się w południowej części placu, zostanie przesunięty w kierunku północnym. Obelisk dostanie nową formę, żeby wpisywał się w nowoczesną stylizację rynku.

W centralnej części placu usytułowane będą fontanny w formie tryskaczy w posadzce. Fontanny stworzą dysze jednostrumieniowe, wytwarzające klarowny i odporny na podmuchy wiatru pełny strumień wody o średnicy 6 mm.

Stary Rynek w liczbach

- 2 fontanny, każda z czterema wodotryskami (łącznie 8) oraz każdy wodotrysk zostanie podświetlony poprzez 3 reflektory LED (łącznie 24);

- obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich, umieszczony na postumencie żelbetowym, oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi o wymiarach 40x40 cm;

- 2 rzędy zadaszeń, po 7 zadaszeń w każdym rzędzie (łącznie 14)

- 17 drzew do nasadzeń, w tym 5 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 250 cm, 8 jesionów pensylwańskich o wysokości pnia minimum 350 cm oraz 4 klony pospolite o wysokości pnia minimum 250 cm;

- 24 ławki na placu rynku i po wschodniej stronie przy zieleńcach.

Stary Rynek po generalnym remoncie będzie można obejrzeć pod koniec tego roku. Jego przebudowa to jedna z prawie 120 inwestycji w programie rewitalizacji.

W tym rejonie program obejmuje jeszcze m.in.: rewaloryzację parku Staromiejskiego, remont ul. Północnej, Ogrodowej oraz przebudowę Placu Wolności. Wartość inwestycji to 8 mln złotych.

Plac Wolności

Na Placu Wolności zostaną zasadzone 64 drzewa oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W południowej części placu blisko 1200 metrów kwadratowych zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie.

Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym będzie można odetchnąć wśród zieleni. Od strony północnej oraz przy ulicy Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Pasaż Schillera

W Pasażu Schillera zasadzonych zostanie w sumie 57 nowych drzew. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach, a także ozdobne donice z niskimi sosnami i cisami.

Wszystkie gatunki będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony.

Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny. Rośliny, które pojawią się w rabatach, to m.in.: cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa rozplenica japońska.