Starożytny Legion, sale z grami muzycznymi, grupy cosplayerów, wystawa Mario Carts, Mandalorianie, Armia Napoleońska - wszystkie te atrakcje już od dziś (1 września) na Festiwalu Fantastyki "Kapitularz" w Łodzi. Fani szeroko pojętej fantastyki i popkultury na trzy dni przejmą we władanie Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.
Spotkania autorskie, gala prestiżowej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza. A Zajdla, konkurs cosplay i ponad 1000 godzin programu. Tak zapowiada się tegoroczna edycja Łódzkiego Festiwalu Fantastyki "Kapitularz", która potrawa od dziś do niedzieli.
Wydarzenie odbędzie się w randze Polconu, czyli najstarszego konwentu dla fanów fantastyki w Polsce. Polcon jest organizowany co roku w innej lokalizacji, a miejsce jest wybierane 2 lata wcześniej przez Forum Fandomu.
Zależy nam na tym, żeby kreować miejsce pełne energii, wiedzy, kultury i nauki, w którym ludzie w różnym wieku mogą przyjemnie i pożytecznie spędzić czas - mówi Paulina Mikołajczyk z Fundacji Fantastyczne Inicjatywy. W 2022 roku odbyła się największa jak do tej pory edycja festiwalu! Odwiedziło nas blisko 1400 osób.
W programie można było znaleźć ponad 500 godzin spotkań z gośćmi, paneli dyskusyjnych, prelekcji, pokazów, warsztatów czy konkursów. Kapitularz odwiedza rok do roku około 50 gości.
W tym roku lista atrakcji i wystawców została znacznie powiększona, a organizatorzy zapowiadają wiele niespodzianek. Podczas imprezy nie zabraknie miejsca na spotkania networkingowe przy kawie i strefę przeznaczoną na integrację w trakcie imprezy.
Na terenie festiwalu udostępnione będą legendarne już sleeproomy! (miejsca do spania dla uczestników).
Festiwal stał się miejscem, które zrzesza fanów szeroko pojętej kultury i fantastyki. Jednak nawiązując do tegorocznego hasła festiwalu: "Nowa wspaniała planeta - pozytywne wizje przyszłości", zaproszono gości z dziedziny nauki oraz środowiska.
Wśród zaproszonych są przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, Weronika Penar - doktor nauk zoologicznych czy dr hab. Jacek Pniewski - fizyk w instytucie Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Gośćmi festiwalu będą: Michał Jakuszewski (pisarz i tłumacz), Radek Rak (laureat Nagrody im. A. Zajdla i Nagrody Literackiej Nike, Anna Kańtoch (pisarka), Robert Wegner (pisarz), Marcin Przybyłek (pisarz), Michał Gołkowski (pisarz), Anna Szumacher (pisarka), Jadwiga Zajdel (patronka nagrody im. Janusza Zajdla i opiekunka spuścizny literackiej męża), Sławomir Folkman (specjalista od Diuny), Magdalena Salik (dziennikarka popularnonaukowa).
Ważnym punktem festiwalowego programu jest konkurs na najlepszy cosplay. Jest to jedna z najbardziej znanych form wcielania się w postać fikcyjną. Cosplayerzy tworząc przebrania i charakteryzacje, chcą jak najbardziej upodobnić się do wybranego bohatera.
Wśród atrakcji: strefa do grania organizowana Fundacja Dawne Komputery i Gry, fire-show, drony, obecność sów z opiekunami ze Szponem i Mieczem, strefa Oyakata, Grupa Legio XXI Rapax specjalizuje się w rekonstrukcjach i odtwarzaniu sylwetek starożytnego Legionu z okresu I wieku n.e., sale z grami muzycznymi, grupy cosplayerów, wystawa Mario Carts, Mandalorianie, Armia Napoleońska, stoisko z biżuterią z kamieni i drutów i skórzanymi ozdobami.
Organizatorzy nie zapominają o kapitularzowych korzeniach literackich. W tym roku podczas Festiwalu odbędzie się Gala Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, czyli gala najważniejszej literackiej nagrody w dziedzinie fantastyki. Wśród nominowanych znajdziemy takie nazwiska jak: Radek Rak-zdobywca nagrody Nike, Michał Cholewa czy Agnieszka Hałas.
Nie zabraknie także atrakcji dla megalomanów, ponieważ podczas imprezy odbędzie się Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Filkowy — Pióro Filkogryfa. Czym jest filk? Filk - piosenka (utwór muzyczny przeznaczony do śpiewania z tekstem i melodią) o tematyce szeroko pojętej fantastyki, science-fiction lub wydarzeń i osób w fandomie. Każdy śmiałek będzie mógł spróbować swoich sił w muzycznej rywalizacji.
Będzie też coś dla fanów Harrego Pottera, czyli każdy będzie mógł spróbować swoich sił w - quadballu (daw. quiditch). Znajdzie się także coś, dla miłośników robótek ręcznych: warsztaty z szycia, tworzenia w skórze i drewnie.
Przed budynkiem Wydziału Filologicznego stanie Wioska Napoleońska oraz Kowal. Spokojnie, nie zabraknie także - już kultowych dla Kapitularza - sów od Szponem i Mieczem.
Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz odbywa się w budynku przy ulicy Pomorskiej 171/173.
Wydarzenie jest całkowicie non-profit - finansowane jest ze środków własnych Fundacji Fantastyczne Inicjatywy oraz dzięki wsparciu miasta Łodzi, jednak nie jest to impreza komercyjna.
Bilety na Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz można kupić za pośrednictwem strony internetowej. Ich ceny to: 100 zł (karnet trzydniowy) oraz 80 i 60 zł (płatność gotówką).
Szczegółowe informację, lista gości oraz program znajdziecie tutaj.