W szpitalu im. Kopernika w Łodzi rozpoczęto wykonywanie zabiegów przy użyciu robota "da Vinci", które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym szpital jest pierwszą w województwie łódzkim publiczną placówką, w której wykonywane są operacje z wykorzystaniem tego systemu robotycznego w ramach leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego gruczołu krokowego, za które płaci państwo.
Szpital Kopernika w Łodzi to pierwsza w Łódzkiem publiczna placówka, w której wykonywane są refundowane operacje chirurgiczne nowotworu złośliwego gruczołu krokowego przy użyciu systemu "da Vinci".
Listopad jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwraca się na problemy zdrowia mężczyzn, dlatego szczególnie cieszy nas fakt, że w właśnie w tym miesiącu mogliśmy zapoczątkować nowy etap w rozwoju szpitala - mówi dyrektor szpitala im. Kopernika w Łodzi - Andrzej Kasprzyk. Teraz zyskujemy nowe możliwości m.in. w leczeniu typowo męskich schorzeń - dodaje.
Zestaw chirurgii robotowej "da Vinci Xi" jest niejako "przedłużeniem rąk chirurga". Pozwala na wykonanie zabiegu w sposób wcześniej nieosiągalny. System przekłada ruch dłoni i wzroku chirurga na robotyczny - optymalizując ruchy rąk poprzez eliminację naturalnych ludzkich drżeń mięśni i poprawiając pole widzenia, poprzez powiększenie pola operacyjnego i głębię obrazu.
Dzięki zastosowaniu obrazowania 3D HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego, operator zyskuje zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości od nich. Kamera endoskopowa z 10-krotnym powiększeniem optycznym i 4-krotnym zoomem cyfrowym, posiada funkcjonalność odróżniania zieleni indocyjaninowej w celu uwidocznienia onkologicznych zmian strukturalnych.
Zaawansowane instrumenty operacyjne (z angulacją nadgarstkową kilkukrotnie większą od ludzkiej) umożliwiają prawidłowe pozycjonowanie instrumentów chirurgicznych w trudnych anatomicznie strukturach. Ergonomiczna konsola chirurgiczna umożliwia operatorowi przeprowadzanie zabiegów w trudnych anatomicznie przestrzeniach ciała pacjenta, w komfortowej pozycji podczas wykonywania operacji - co optymalizuje pracę operatora, pozwala na utrzymanie pełnej precyzji i dokładności przy minimalnym wysiłku fizycznym.
Stół chirurgiczny ze specjalnym systemem pozwala na przemieszczanie pacjenta wokół wirtualnego punktu obrotu utrzymującego statyczne miejsce chirurgiczne.