Młode labradory, które pod opieką wolontariuszy w Łodzi skończyły rok mogą rozpocząć dalsze szkolenie. Pod opieką doświadczonego trenera będą się uczyć bycia psem przewodnikiem osób niewidomych - podaje portal lodz.naszemiasto.pl.
Poznańska Fundacja Labrador - Pies Przewodnik - szkoleniem psów dla osób niepełnosprawnych zajmuje się od 2003 roku. Jesienią 2021 roku w Łodzi powstała jej filia, a pod opiekę wolontariuszy trafiło pięć kilkumiesięcznych labradorków.
W tym czasie wolontariusze opiekowali się psami, zapewniali im szczęśliwy dom tymczasowy. Szczenięta uczyły się czystości, grzeczności i umiejętności społecznych.
Żeby zostać psem przewodnikiem muszą przejść długoletnie, wieloetapowe szkolenie. Na początku najważniejsze jest, by potrafiły odnaleźć się w rzeczywistości dużej aglomeracji miejskiej, nie bać się ruchu ulicznego, innych psów oraz dzieci.
Po tym etapie psy zmieniają otoczenie i rozpoczynają naukę swojej przyszłej pracy. To niezwykle odpowiedzialne zajęcie, bo osoba cierpiąca na zespól stresu pourazowego lub niewidoma jest całkowicie zdana na psa. Takie szkolenie potrwa ponad rok.
Wyszkolone psy przekazywane są potrzebującym całkowicie nieodpłatnie, jednakże tak długo jak pracują, czyli do około 10 roku życia są własnością Fundacji.
Przez cały ten okres Fundacja zapewnia fachową pomoc instruktorską oraz dzięki dotacji z PFRON - także dofinansowanie do kosztów utrzymania psa przewodnika. W grudniu pod opiekę fundacji trafią kolejne szczeniaczki labradora, które trzeba będzie wychować i przygotować do kolejnego etapu szkolenia.
Fundacja Labrador poszukuje w Łodzi osób zainteresowanych wolontariatem rodzin zastępczych, czyli wychowujących szczenięta oraz wolontariuszy weekendowych, którzy w razie potrzeby zapewniają szczeniętom czasową opiekę.
- mieszkać w Łodzi w centrum miasta lub na ruchliwym osiedlu
- posiadać warunki mieszkaniowe pozwalające na obecność psa, a w przypadku najmu zgodę właściciela lokalu,
- nie mają alergii na sierść psów
- nie mieszkają z dziećmi poniżej 5 roku życia
- są dyspozycyjne, nie pracują lub pracują zdalnie, albo w niepełnym wymiarze czasu pracy, ewentualnie mogą zabierać psa do pracy
Do zadań wolontariusza będzie należała codzienna praca z psem według zaleceń instruktora oraz uczestniczenie w treningach z instruktorem minimum 2 razy w miesiącu. Fundacja ponosi wszelkie koszty związane z pobytem psa w rodzinie, a więc wyposażenia szczenięcia, karmy, opieki weterynaryjnej itp. Więcej informacji na www.fundacja.labrador.pl, a także od poniedziałku - do piątku godz. 9 -14 - 573 444 488 oraz w godz. 16 - 18 - 798 069 962.