Baleron sezonowany z Zaborowa przygotowany przez zakład Daniela Czapnika z pow. tomaszowskiego zdobył nagrodę główną w konkursie "Tygiel Smaków" organizowanym po raz 13. przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. O tytuł rywalizowało 28 producentów tradycyjnej żywności z Łódzkiego.
Konkurs "Tygiel Smaków" po raz trzynasty zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W tym roku o prestiżowy tytuł rywalizowało 28 producentów tradycyjnej żywności, którzy zgłosili 39 produktów w 7 kategoriach. Jak podały służby marszałka, główną nagrodę zdobył baleron sezonowany z Zaborowa, przygotowany przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego Daniela Czapnika z powiatu tomaszowskiego.
Znamy laureatw Wojewdzkiego Konkursu Produktw Tradycyjnych Tygiel Smakw 2022Gwn nagrod zdoby baleron sezonowany z Zaborowa przygotowany przez Zakad Przetwrstwa Misnego Daniela Czapnika z #powiattomaszowski https://t.co/PixjxU6ADU pic.twitter.com/GqxPHrqUCI
lodzkiePLSeptember 16, 2022
To produkt dojrzewający, czyli przygotowany według najstarszej metody konserwacji, polegającej wyłącznie na zasoleniu mięsa. Żeby był dobry, wystarcza mu około dwunastu tygodni, ale potem z każdym dniem nabiera smaku i jakości - wyjaśnił Daniel Czapnik. Jak dodał, baleron, którym poczęstował jurorów, dojrzewał sześć i pół miesiąca.
Dla jego firmy był to już drugi "Tygiel Smaków". W 2013 roku statuetkę zdobyła jego wędzonka, a dwa lata wcześniej "Tygielkiem Smaków", czyli nagrodą przyznawaną w poszczególnych kategoriach, została nagrodzona szynka cygańska wędzona na gorąco.
Zgłoszone do konkursu produkty oceniała komisja, biorąc pod uwagę nie tylko walory smakowe, ale także pierwsze wrażenie, czyli wygląd, sposób prezentacji i opakowanie. Premiowany był opis produktu, zwłaszcza to, czy użyto nazwy historycznej, ludowej lub regionalnej. Jury analizowało również skład - tu liczyło się, czy produkt wytwarzany jest z wykorzystaniem lokalnych surowców i czy można zidentyfikować pochodzenie poszczególnych składników od momentu ich powstania w gospodarstwie rolnym.
W różnych kategoriach konkursowych przyznano "Tygielki Smaków". Nagrodzono nimi:
- kiełbasę krakowską suchą firmy Ar-Kos z pow. brzezińskiego (kategoria mięso świeże oraz produkty mięsne);
- konfiturę z ałyczy Czesława Maszczyka z pow. piotrkowskiego (kat. orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce);
- chleb żytni z kozieradką z PPHU Agnieszka Gajda-Sokołowska z pow. pabianickiego (wyroby piekarnicze i cukiernicze);
- pierogi z kaszą gryczaną i grzybami firmy Kowal Aleksandry Kowalskiej z pow. zgierskiego (gotowe dania i przyprawy);
- kwas chlebowy z żurawiną firmy EKO-NATURA Agnieszki Dadusz i Pawła Oleszczaka z pow. łaskiego (napoje);
- twaróg firmy Rarytasy od Zawiasy z pow. sieradzkiego (sery i produkty mleczne);
- miód koniczynowo-lipowy Pasieki Boży Dar Adama Wiklaka z Łodzi (inne produkty).
Celem konkursu "Tygiel Smaków" jest promocja produktów regionalnych z Łódzkiego, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, często z pokolenia na pokolenie, a także propagowanie wiedzy o żywności wysokiej jakości pochodzącej z regionu i wyszukiwanie lokalnych przysmaków, które mogłyby stać się jego kulinarną wizytówką.
W przeszłości nagradzane wyroby i potrawy często trafiały na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Łódzkiego prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista ta liczy już ponad 150 pozycji.